DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Almedals-
bloggen

Hedersomnämnande till kyrkan

Publicerad: 2011-07-08 10:22
Textstorlek
Andreas Nilsson
Andreas
Nilsson

Jakten på uppmärksamhet är det mest stående inslaget under Almedalsveckan. Och det finns många som vill få uppmärksamhet genom att tala om vem som fångat uppmärksamheten bäst.

Dagen och Frälsningsarmén är ofta uppe i diskussioner för sådana utnämningar och förra året fick ju Frälsningsarmén också den välansedda pr-byrån Westanders pris för sin motreaktion till FI:s pengabränning.

I år går Westanders pris till Kriminellas revansch i samhället.
- De många Kris-medlemmarna iklädda likadana tröjor har inte gått att undgå på Visbys gator. Organisationen har velat visa att subutexprogrammen för narkomaner är kontraproduktiva och har framgångsrikt arbetat med budskapet "statligt knark är också knark", säger Janna Sundewall, pr-konsult på Westander och juryns ordförande.

Jag håller med. Men instämmer också i fortsättningen av pressmeddelandet:
Ett hedersomnämnande går i år till Svenska Kyrkans Nikodemussamtal, som år efter år fyller bänkarna i Visby domkyrka.
- Nikodemussamtalen har blivit en institution under Almedalsveckan. Som motvikt till debatterandet och i skarp kontrast till Twitters snabba 140 tecken låter de samtalet ta plats, säger Janna Sundewall.

Nikodemussamtalen är underbara när de är som bäst. Men som journalist kan jag också bli frustrerad när det inte blir något annat än det allmängiltiga.
Jag hade gärna hört Anders Borg prata mer om hur han som ateist fann vägen till Gud.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens utsända rapporterar från Almedalsveckan som pågår 3-10 juli.
Länktips
Arkiv
2011
Juli 2011 - 29 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Hur många, tror du, är med i Svenska kyrkan 2050?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare