Häromdagen så berättade jag om mina två nöjesliv, varav det ena är Oasrörelsen!
Oasrörelsen är en karismatisk förnyelserörelse inom Svenska kyrkan, med stor ekumenisk öppenhet! www.oasrorelsen.se
Oasrörelsen växer fort, det kommer fler och fler deltagare på våra möten och konferenser, och det är en enorm ökning vad gäller de besök vi inspiratörer gör i olika församlingar i alla delar av landet. Man ser snabbt att det är mycket låg medelålder på de stora Oasmötena, det verkar ha blivit ett utmärkt tillfälle för familjer att satsa på, flera tusen tillbringar en av sina dyrbara semesterveckor på ett Oasmöte.
Vi uppskattar att Oasmötet i Borås kommer att samla ca 5-6000 personer, dock inte alla samtidigt som väl är! För att få plats för alla, så hyr vi den största lokalen som Borås har, Boråshallen! Det är otroligt roligt att så många kommer! Deltagare kommer från hela den svenska kristenheten, och från alla olika fromhetsriktningar inom Svenska kyrkan.
Att Oasrörelsen växer tror jag beror på att det finns en stor längtan efter att få ta emot förkunnelse från Guds heliga Ord, vara delaktig i lovsång, få möjlighet till bikt, själavård och personlig förbön - allt detta blir en hjälp till att förstå att den kristna tron är "på riktigt!"
Ibland försöker jag beskriva detta så här; En kombination av gedigen biblisk undervsning, av karismatisk frihet och av liturgisk och sakramental rikedom - det blir en treklöver som jag personligen tror är ett alldeles oslagbart koncept!!
Det kanske mest fantastiska tycker jag, det är alla frivilliga - ca 500 personer - som nu håller på att förbereda Oasmötet i Borås 21-25 juli. Tänk att så många vill ge många timmar av sin dyrbara tid till förberedelser för att Oasmötet ska bli så bra som möjligt! Det måste ju bero på att man delar samma vision, att kunna erbjuda många törstiga, trötta och hungrande "ökenvandrare" möjlighet att komma till oasen för några uppfriskande dagar!
Det är ju Oasrörelsens vison,att erbjuda oaser dit vi kan komma för att hämta ny kraft och nytt frisk vatten, för att sedan åka hem igen till den "vanliga" församlingen och ta med den inspiration vi fått till sammanhanget därhemma.
Varje sommar inbjuder Oasrörelsen till ett stort sommarmöte, på terminerna arrangerar Oasrörelsen en vårkurs på Åh stifstgård och en höstkurs på stiftsgården i Rättvik, och på våren dessutom ett stort Oasmöte i Stockholm(Katarina kyrka) och PingstOas i Göteborg.
Har du hört talas om Oasrörelsen, men aldrig varit på något Oasmöte, så är du också välkommen att pröva!