Vilken fart det blev på bloggkommentarerna efter det jag skrev från Skövde i förra veckan. Det bestyrker om inte annat min uppfattning att frågan om bibelsyn (som ju har många fler nyanser än "Guds ord/inte Guds ord") är en viktig vattendelare i svensk (och internationell) kristenhet. Roligt att alla som skriver håller en vänlig samtalston. Det är ju definitivt en förutsättning för en konstruktiv diskussion. Och kan bloggen bidra till en sådan är ingen gladare än jag.
Nu är jag tillfälligt uppkopplad, på besök hos äldsta dottern och hennes man i Lund (det är f ö hennes matlagningsblogg som jag har en länk till, testa gärna recepten!). 195 mail hade jag när jag startade datorn för några timmar sedan men nu är de decimerade till en mer hanterbar mängd. I morgon blir det en snabbvisit i Köpenhamn.
Köpte för övrigt ett ex av Dagen i dag på den alldeles utmärkta bokhandeln Arken vid domkyrkan. Det är ett av ganska få ställen där det går att få tag på lösnummer. Så snart ska jag kolla hur kollegerna sköter sig medan jag har semester.