Onsdagseftermiddagen ägnade jag åt att beta av den e-post som ackumulerats under min ledighet. Det går fort att få en överfylld inkorg i datorn och jag har ännu inte nått botten av den virtuella posthögen. Men nu har i varje fall några som hört av sig den senaste veckan fått svar.
En läsare var starkt kritisk mot min ledare i förra veckan där jag argumenterade för att barn och ungdomar med speciell begåvning i till exempel matte bör få tillfälle att utveckla den under sin skoltid. Hans uppfattning var att Dagen bör vara en kristen tidning och inte ta ställning i politiska frågor.
Mitt svar blev att det av vår dubbla vision - ett samhälle genomsyrat av kristen tro och kristna värderingar och en kristenhet med engagemang för samhället och dess individer - logiskt följer att vi ska göra också detta. Att vi är partipolitiskt obundna ger oss en stor frihetsgrad. Men självfallet måste det ske i vetskapen om att alla läsare inte alltid håller med om allt. Som kristen kan man hamna på vitt skilda ståndpunkter i dagsfrågorna. Eftersom vi är partipolitiskt obundna har vi en stor frihetsgrad i våra analyser och åsikter.
Just när det gäller så kallade elitklasser i teoretiska ämnen, inte bara för elever som är duktiga i idrott, tycker jag att det är lätt att se en koppling till vad Bibeln säger om att vi alla är utrustade med unika gåvor som vi bör ta till vara på bästa sätt. Där har skolan en viktig uppgift att fylla!