Torsdag 18 mars 2010
DAGEN
Nominerad till årets Dagstidning - Digitala medier 2009
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4, #next5', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4, #prev5' 
});
2010-02-22 | 18:15
I Kyrkans Tidning blir rubriken "Kärv ekonomi för Dagen trots upplageplus" och i texten står det...
Chefredaktörens
blogg

Dagen i ropet

Om kyrkovalet kan man säga mycket. En del sägs också i morgondagens tidning och, förstås, här på Dagen.se. Men en sak är säker. Vi kan vara nöjda med det genomslag Dagen fått i andra medier. När det händer något särskilt i den kyrkliga sfären blir vår expertis hårdvara. För en liten (men naggande god) tidning som Dagen är det guld värt att bli omnämnd i andra medier. Och det är dessutom ett av de sätt som vi kan försöka uppfylla vår vision att genomsyra Sverige med kristen tro och kristna värderingar på.

Då får man vara beredd att offra lite nattsömn. Vid midnatt, när valet var i stort sett färdigräknat och jag kollat att min bloggpost på Dagen.se inte behövde justeras, gick jag och la mig. Då hade TT hunnit ringa för en kommentar. Kvart över fem ringde klockan och en halvtimme senare hämtade taxin mig till Radiohuset och P 1 morgon. Det var tredje visiten där på fyra dagar, alla med kyrkovalstema.

Låter det skrytsamt? Det var inte meningen. Och inte heller att utöva självömkan. Det är roligt att vara efterfrågad och få komma till tals!

 

Publicerad: 2009-09-21 17:36
Vill du får ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Klicka här för ett bra erbjudande.
 
Prenumerera på resultatet via RSS Alla kommentarer till denna bloggpost via RSS
Ni är jättebra, och jag blir alltid glad när jag som i söndags morse hör dig i media Elisabeth, men det är problematiskt att Dagen ensam får stå som en kristen röst när det finns så många olika kristna tolkningar. Det hoppas jag att annan media ska bli bättre på att uppmärksamma.
Maja - 2009-09-21 18:49
Maja - Världen idag finns ju också - så helt ensam är ju inte Dagen :)
urban - 2009-09-22 06:36
Världen idag är för livets ordig, med alla irrläror som där ingår.
helapingsten - 2009-09-22 09:39
Det är roligt att Dagen så småningom erövrat den trovärdighet som gör den efterfrågad. Den är guld värd.
StigO - 2009-09-22 10:13
helapingsten: Jag tror att urban vet det :)
Maja - 2009-09-22 11:00
Ja, även om jag väldigt ofta är oense med Sandlund och Dagen, såväl i politiskt som teologiskt avseende, så är det hela mycket positivt. Jag håller dock med Maja att man kunde variera och även låta t ex Kyrkans Tidning, Sändaren och Hemmets Vän komma till tals. Dock naturligtvis inte Världen Idag.
Lars S - 2009-09-22 14:06
Ha, nu blev jag visst censurerad också. Vilka dumheter! Nå, jag står för allt jag skrev om Världen Idag, och för er som inte hann se det innan jag censurerades så kan jag tala om att det inte var några snälla saker.
Lars S - 2009-09-22 14:17
Ok, nu passerade Elisabeth Sandlund den demokratiska anständighetens gräns. Det trodde jag inte om henne. Men oroa sig inte, jag tänker inte skriva här något mer.
Lars S - 2009-09-22 14:20
Lars S: Jag blev också censurerad en gång på Ledarbloiggen när jag skrev ett skarpt ord, det var inte riktat mot någon person ens utan förstärkte en situation som jag tyckte var hemskt, barnmisshandel eller nåt. Kändes ganska ovant :)
Maja - 2009-09-24 20:03
Skriv en kommentar

Namn (Måste anges)

Epost (Måste anges, publiceras ej)

Prenumerera på nya kommentarer via epost
Hemsida

Kommentar



Om bloggen

Min blogg blir en blandning av stort och smått och av principiellt och personligt. Den ger mig möjlighet att snabbt delta i dagsdebatten och kompletterar på det viset Dagens ledarsida. Men jag tänker också berätta om intryck jag får genom telefonsamtal, mail och möten med människor, inte minst när jag är ute på resor i landet. Vem vet, nästa gång är det kanske du som dyker upp...

Arkiv
2010
Februari 2010 - 2 inlägg
Januari 2010 - 1 inlägg
2009
November 2009 - 3 inlägg
Oktober 2009 - 6 inlägg
September 2009 - 9 inlägg
tidigare




Vad är en blogg?
Vem vill du se som Fredrik Reinfeldts andlige rådgivare?
Anders ArboreliusAnders BengtssonAnders BlåbergUlf EkmanPelle HörnmarkVictor PokeKarin WibornGöran ZettergrenAnnanAnders Wejryd
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|