Om kyrkovalet kan man säga mycket. En del sägs också i morgondagens tidning och, förstås, här på Dagen.se. Men en sak är säker. Vi kan vara nöjda med det genomslag Dagen fått i andra medier. När det händer något särskilt i den kyrkliga sfären blir vår expertis hårdvara. För en liten (men naggande god) tidning som Dagen är det guld värt att bli omnämnd i andra medier. Och det är dessutom ett av de sätt som vi kan försöka uppfylla vår vision att genomsyra Sverige med kristen tro och kristna värderingar på.
Då får man vara beredd att offra lite nattsömn. Vid midnatt, när valet var i stort sett färdigräknat och jag kollat att min bloggpost på Dagen.se inte behövde justeras, gick jag och la mig. Då hade TT hunnit ringa för en kommentar. Kvart över fem ringde klockan och en halvtimme senare hämtade taxin mig till Radiohuset och P 1 morgon. Det var tredje visiten där på fyra dagar, alla med kyrkovalstema.
Låter det skrytsamt? Det var inte meningen. Och inte heller att utöva självömkan. Det är roligt att vara efterfrågad och få komma till tals!