DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Elisabeth Sandlunds
blogg

Gott Nytt År

Publicerad: 2007-12-31 17:02
Textstorlek

Gott nytt år önskar jag alla besökare på www.dagen.se. Som ni ser uppdaterar vi fortlöpande hemsidan oavsett om det är helg eller vardag. Och på onsdag är den tryckta tidningen tillbaka, fullmatad med spännande läsning.

Låt oss be för att 2008 blir ett bra år, inte bara på det personliga planet utan för världen. Och låt oss be för att den kristna tron fortsätter att återta mark i Sverige och att kristna hittar varandra över församlings- och samfundsgränser.

Jag är dålig på nyårslöften men lovar i alla fall att göra mitt bästa i dessa avseenden - och, förstås, fortsätta att tillsammans med alla kompetenta och energiska medarbetare utveckla Dagen till en allt mer oumbärlig tidning.

God jul!

Publicerad: 2007-12-21 12:32
Textstorlek

Nu är det jul igen! Dags att logga ut för lite helgledighet när det sista stöket är avklarat. Och dags att önska alla besökare på www.dagen.se en riktigt god jul, där mat, klappar och trevligt umgänge är viktiga ingredienser men där fokus ändå får ligga på Honom vars födelsedag vi firar.

Mer om Gardell

Publicerad: 2007-12-16 23:51
Textstorlek

Jonas Gardells förestående upphöjelse orsakar inte bara höjda ögonbryn utan upprörda känslor. Det visar bara antalet kommentarer till det jag skrev på bloggen i fredags. Själv blir jag  mest upprörd över den nyhet som finns på dagen.se i dag, nämligen att teologiska fakulteten ändrat sina principer om enhälliga beslut om hedersdoktorat och kört över en minoritet, som tvingats reservera sig.

Säkert har kontroversiella personer fått stå tillbaka många gånger tidigare just för att enhällighet inte kunnat nås. Och när någon blivit promoverad till hedersdoktor har man vetat att det är en samstämmig vetenskaplig elit inom respektive område som ansett att han eller hon är värd denna utmärkelse, oavsett om det handlar om mecenatskap (vilket är en ytterst tveksam grund), framstående kulturgärning (mindre tveksamt) eller vetenskaplig briljans utanför den akademiska fållan eller i en annan akademisk fålla än det egna universitetet (det som hedersdoktorat borde handla om). Nu kullkastas detta för att en person som knappast hör hemma i någon av dessa kategorier ska kunna utses. Märkligt, tycker jag. Är det verkligen värt det? Man får hoppas att de som genomdrivit beslutet reflekterat över den frågan.

Sedan är det ju också intressant att konstatera att somliga läser bloggar som en viss potentat (och jag menar inte Jonas Gardell) sägs studera Bibeln. Hur signaturen Björn har kunnat tolka min, som varudeklaration avsedda, formulering om att jag inte läst Gardells bok som att jag "stoltserar" med att jag "vägrar läsa" den "bara mot grunden av vem som skrivit den" övergår mitt förstånd. Kära nån, det finns hur många som helst böcker om Gud och kristen tro som jag inte läst, inte för att jag vägrar utan för att jag helt enkelt inte har tid att läsa alla böckersom jag skulle vilja läsa. Däremot har jag, om det kan lugna någon, läst den bok som vederhäftiga personer anser i hög grad har inspirerat Gardell, "Gud - en biografi" av Jack Miles. Jag tyckte till och med att den var intressant, trots att jag inte delar hans slutsatser och tolkningar.

 

Höjda ögonbryn

Publicerad: 2007-12-14 16:53
Textstorlek

Ett och annat ögonbryn, däribland mina, höjs inför nyheten att ståupp-komikern och författaren Jonas Gardell kommer att promoveras till hedersdoktor i teologi vid Lunds universitet i vår. Men så konstigt är det kanske inte. Att bli hedersdoktor var tidigare ett bevis på en framstående vetenskaplig gärning men nu används utmärkelsen på alla upptänkliga sätt. Göran Persson blev ju t ex hedersdoktor i medicin i Örebro, inte för att ha upptäckt något revolutionerande botemedel mot snuva eller nageltrång, utan med den uttryckliga motiveringen att han sett till att högskolan därstädes upphöjdes till universitet.

Gardell har ju trots allt skrivit en bok om Gud, som enligt hans hemsida sålt i 40 000 exemplar. Det är inte illa det, tvärtom alldeles förskräckligt mycket för en bok av det slaget. Själv har jag inte läst den, vilket möjligen är en brist i min bildning. Uppenbarligen anser teologiska fakulteten i Lund att hans prestationer i det sammanhanget minst motsvarar en doktorsavhandling eller att han på annat sätt har "utfört en för den vetenskapliga forskningen eljest synnerligen gagnande gärning" för att citera Wikipedias definition på hur man blir hedersdoktor.

 

Gott nytt kyrkoår!

Publicerad: 2007-12-02 23:24
Textstorlek

Ett riktigt gott nytt kyrkoår vill jag önska alla Dagenläsare. Hoppas er första adventssöndag har varit lika fantastisk som min. Hos oss i S:ta Clara nästan lyfte kyrktaket när mer än 600 personer klämde i med Bereden väg, Hosianna, Gå Sion och de andra gamla godingarna, om man nu får uttrycka sig så vanvördigt.

"Nådens Gud, hjälp oss att under detta nya kyrkoår ta emot dig i våra liv och i vår församling", heter det i en av Dagens böner i evangelieboken. Kan man säga annat än Amen?

1 2 3 4 5 Nästa
Om bloggen

Min blogg blir en blandning av stort och smått och av principiellt och personligt. Den ger mig möjlighet att snabbt delta i dagsdebatten och kompletterar på det viset Dagens ledarsida. Men jag tänker också berätta om intryck jag får genom telefonsamtal, mail och möten med människor, inte minst när jag är ute på resor i landet. Vem vet, nästa gång är det kanske du som dyker upp...

Arkiv
2010
April 2010 - 2 inlägg
Februari 2010 - 2 inlägg
Januari 2010 - 1 inlägg
2009
November 2009 - 3 inlägg
Oktober 2009 - 6 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
JaNejVet ej
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare