
Har ni läst Andreas Nilssons "tack för i dag" i dag?
Den är bra, tycker jag. Han skriver om Jesusmanifestationen. Om att den är bra, inte minst utifrån ett ekumeniskt perspektiv, men knepig på ett annat sätt.
Och så är det ju. Tänk vilken grej det är att alla olika falanger inom kristendomen nu ska träffas för en gemensam manifestiation!
Men känns det inte som ett stort slöseri att, när kristna har chansen till stort medialt och offentligt genomslag, gå genom Stockholm stad med plakat?
För när vi med banderoller, hurrarop och sånger vandrar genom staden grundmurar vi bilden av Plakatkristendom. Vi som alltid är arga och behöver manifestera våra åsikter, och att vi finns.
Ju mer man tänker på det, ju märkligare är det.
Vi som aldrig annars syns (förutom när det ska diskuteras homosex eller kränkningar) kommer helt plötsligt från ingenstans och skanderar - för den ofälse - obegripliga budskap.
Kanske dansar vi lovsångsdans med svenska flaggor. Kanske visar vi upp den musikaliska frikyrkoskatten. Kanske har vi ytterligare bra argumenterande, engagerande tal.
Och allt det där är fint. Men är det verkligen det Sverige behöver se från oss kristna?
Tänk om vi istället mobiliserade oss så att vi invaderade hela Stockholm med kärlek och änglahyss?
Vi kunde sprida ut oss, fem och fem, och hänga påsar med nybakta bullar på Stockholmbornas dörrar, hjälpa äldre att bära kassar, leta upp hemlösa och bjuda på bigmac med plusmeny, ställa upp stånd där vi erbjöd gratis massage, sätta upp scener med livekaraeoke (hey, här har vi en fantastisk användning av frikyrkomusikaliteten), dela ut gratiskramar osv, osv.
Fatta vilka rubriktriggare!!
"Kristna invaderade Stockholm - med kärlek"
"Få gratis massage - och en kram"
Och framförallt - förstå vad jag hade längtat och längtat tills den manifestationen!
Men nu känner jag till och med tveksamhet inför att närvara.
Vill du får ut mer av Dagen?Prenumerera på tidningen Dagen.
Klicka här för ett bra erbjudande.

Alla kommentarer till denna bloggpost via RSS
Amen och amen. Tycker det Andreas skrev var bra och du förtydligar ytterligare. Har fått erbjudande om att åka dit (det lär dessutom gå ett specialchartrat tåg från Linköping) men tänkt precis samma som du, och du är ju ändå redan på plats.
Men det behövs initiativ snarare än klagande för att något ska hända. Vi kan ju faktiskt manifestera Jesus varje dag i våra respektive städer om vi vill.
Kristofer - 2008-04-04 14:16


De kristna som visar kärleksbudet i handling och inte enbart med tomma ord, lär bli betrakade med större respekt av omgivningen. Men idag tror jag att väldigt många ickekristna ser på kristna som människor som mest är EMOT olika människor och saker. Man ägnar mycket tid åt att fundera över vilka människor som ska vara välkomna i kyrkan och dess andra lokaler, det verkar vara viktigt att särskilja sig själva mot människor som man av olika anledningar inte tycker borde finnas eller iallafall synas offentligt. Inga homosexuella eller transvestiter är välkomna här inte. Nu funderar man på om de som dricker alkohol ska vara välkomna eller om man ska utesluta även dem. Kanske får inte de som tittar på TV, snart heller inte vara med...Eller de som klipper gräsmattan på söndagar. Fattar inte varför kristna håller på med sådant, jag har alltid uppfattat Jesus budskap som att han tog ställning för de som var utstötta ur samhället. Ändå verkar kristna göra precis tvärt om!!


Frågan är väl när man mest känner sig som en underlägsen tomte.
Jag har förståelse för att det kan vara när man manifesterar med jesusplakat, men för min del är det om jag ska springa runt, vara dumsnäll och försöka bli omtyckt.
Nåja, nu bor ju jag på fel sida av landet så jag behöver inte ta ställning.
Andreas (inte Nilsson) - 2008-04-04 15:21

Mackan Andersson skrev ett blogginlägg i ämnet för en dryg månad sedan:
"Läser om Jesusmanifestationen som går av stapeln 3:e maj i Stockholm.
Det blir säkert bra. Om det faktiskt blir en Jesusmanifestation, och inte en samling särintressen som vi klistrat våra egna Jesusbilder på. Typ “ja-till-familjen”, “nej-till-abort”, “stäng-av-värmen-på-fredagar-i-kyrkan”.
Och tänk om vi någon gång får till en manifestation där vi inte bara bekänner vår tro, utan faktiskt lever ut den också. Tänk om vi kunde samla några tusen kristna i Stockholm och faktiskt mätta de hungriga.
Det kanske skulle göra skillnad? Vad vet jag. Obeprövat är det, i alla fall:-)"
Jaktlund - 2008-04-04 15:23

Kanske är det så att de som kritiserar initiativ mest aldrig gör något själva för Jesus...?

Hej Emanuel, visst kan man vara en sk separatist gällande allt i livet och på jorden =0)
Men antingen eller mentaliteten känns lite 30-tal, om du förstår vad jag menar...
Du är givetvis fullt fri att arrangera/ta initiativ till en kärleksmanifestation, oerhört bra idé. På vilket sätt gör det Jesusmanifestationen sämre att det finns en, som du anser, bättre idé.
Ibland får jag uppfattningen av att dagen är ett forum för kritik mot allt och alla. Låt oss applådera alla positiva initiativ och sedan istället för att kritisera de som agerar och reagera på deras aktion, själva agera. När man gör det, Emanuel, märker man hur många "tyckare" likt dig som det finns i kyrkan och i samhället =0)

Mer änglahyss behövs helt klart :P
En grupp/församling jag följt ett tag i united kingdom kallar sig för dream.Får vi se något liknande i snar framtid i sverige (det hoppas jag) så finns det 1 här som är pigg på det :)
http://www.dream.uk.net/


Zammy - tack för din synpunkt!
När det gäller att Dagen alltid är kritisk har jag svårt att förstå dig. Dagen är ju en av medarrangörerna till arrangemanget och har på ledarplats varit extremt positiv. Att jag på min blogg uttrycker personliga funderingar kring vikten, och kring vad manifestationen säger om oss kristna till andra, innebär väl inte att Dagen är kritiskt?
Vidare - det handlar inte om antingen eller. En Jesusmanifestation liknande denna tror jag att jag har sett tusen gånger - de få gånger kristna samlas så gör vi det i förstamajliknande tåg. För att visa att vi finns.
Jag undrar ofta för vem det är vi visar oss? För oss själva?
Fokus ligger så mycket på vår egen stolthet än på "andra".
Jag tror vi finner vår stolthet först när vi fokuserar på just "andra".
För det är först då det finns något att vara stolt över.
Är min ytterst personliga åsikt.
Emanuel Karlsten - 2008-04-04 19:52

Jag är helt inne på samma linje som du och Andreas Nilsson. Att kalla den för 30-tal är väl något ohistoriskt, med en monumental eufemism.

Låt inte det bästa bli det godas fiende. Tycker Andreas har ett lite "von oben-perspektiv". När kristna äntligen kliver fram ur mörkret - ska vi då surt ta avstånd bara för att man inte vill gulla med Stockholmarna. Tror inte det är tänkt att vara någon "plakat-demonstration" - utan en gemensam manifestation av vår tro på Jesus Kristus. Att svenska kyrkan inte vill vara med är kanske väntat, men jag blir besviken att höra kristna ungdomar tveka av skäl som jag har svårt att förstå.
StaffanW - 2008-04-04 20:39

Nu börjar vi komma någonstans! StaffanW: Är det inte intressant att ta del av "kristna ungdomars" perspektiv? Istället för att bli besviken kanske du (och andra) kan ta intryck?
Varför måste vi gå i tåg för att visa vår tro på Jesus? Varför måste vi prata om den från en scen?
Varför inte istället VISA den? Det vill säga utanför kyrkorna.
Det här hade ju varit ett suveränt tillfälle!
Emanuel Karlsten - 2008-04-04 21:40

Tänk att alla goda initiativ måste ifrågasättas! Jesusmanifestationen är en TOPPENIDÉ! Säkert har de flesta stockholmare, liksom svenskar i gemen, ingen realistisk uppfattning om hur många troende kristna det finns i Sverige. Hur underbart och välgörande vore det inte att få visa att kristendomen har ett BRETT stöd i vårt land. Och att i glädje få manifestera kristen enhet över samfunds- och traditionsgränser under devisen "JESUS KRISTUS ÄR HERRE"!
Jag tror att deltagande i en sådan manifestation hos många deltagare kan skapa inspiration till aktioner liknande dem som Emanuel skriver om. I övrigt vill jag säga att det är riktigt och en plikt för oss kristna att tända moteld när bibliska sanningar attackeras och viktiga samhällsfundament rivs upp. Så låt oss fortsätta att stå emot homolobbyn och värdenihilisterna trots att det leder till förakt och kanske också förföljelse -må Gud hjälpa mig. Det står ju skrivet: "Ve er när alla talar väl om er!"


Sätt ett datum Emanuel. Jag kommer till din bull & kärleksinvasion!
mvh
Daniel
Daniel - Aletheia.se - 2008-04-05 00:37

StaffanW skrev: "men jag blir besviken att höra kristna ungdomar tveka av skäl som jag har svårt att förstå"
För det första förstår jag inte var du tycker är svårt att förstå? Eller är det en generationsgrej - äldre tycker om att gå i tåg och tror på att visa att man är många, medan vi ungdomar aldrig lärt oss det? Hur många av oss under 30 har någonsin gått i ett första maj-tåg (som nämnts som annat exempel ovan)?
Kan vi stämma in i ropen om att "tillsammans är vi starka"!? Nej, vi är väl helt enkelt uppfostrade i tänka och bete oss som individer, inte som kollektiv.
Kanske är det även därför som många av oss kristna ungdomar inte riktigt förstår oss på exakt vad denna Jesusmanifestation ska göra för nytta förrutom att ge oss själva en god magkänsla - och kanske en möjlighet att lära känna någon från en annan kyrka än min egen?


Det handlar inte om det ena eller det andra... Just nu handlar det om ett hedervärt initiativ, Jeusmanifestationen i Stockholm. Ett fantastiskt initiativ! Varför i hela världen måste ni på Dagen ifrågasätta? Uppmuntra initiativ istället!
Bästa sorten - 2008-04-05 15:03

en gg i tiden manifesterades kristendomen icke genom plakat och banderoller i vårt land, utan genom att kyrktorn voro högst i landskapsbilden och kyrksalar den vackraste sal en fattig hade tillträde till ... fundera på den innan nästa hyllning till reformationen (om du nu hyllar den)
Hans Lundahl - 2008-04-05 16:26

Änglahyss och bullinvasion - det gör vi väl redan regelbundet allihop hoppas jag som enskilda kristna.
Plakatkristendom genomför vi en gång i decenniet tillsammans. Det är bra och lagom ofta. Att dela ut bullar osv är ingen gruppaktivitet utan något vi som enskilda kristna förväntas göra minst en gång i veckan.
Johan Stenberg - 2008-04-06 09:47

I detta sekulariserade land behövs vi kristna komma fram.
Gruppen för Jesusmanifestationen har förstått detta.
Jag tror vi behöver vara mer tydliga än någonsin vad vi tror på. Jag vet inte varför du inte tycker det, om du känner dig rädd inför att få lite skit för att du tror på Jesus? jag vet inte som sagt.
Om det ska ske nåt i detta land i år så måste det börja med oss.
Och jag tror det är bäst om vi går genom genuin kristen tro på vår frälsare.
Alexander, 17 år - 2008-04-06 12:43

Tack för dina tankar!
Jag är skeptiskt till denna manifestation - för den som kommer i Jesus namn, borde komma med Hans undervisning. Fokus ligger i stället på ritualer, där det profetiska budskapet försvinner...
Och "utan profetia blir folket tygellöst"...En sammanblandning av olika motiv kommer att ske - men vi får be, att det falska inte tar över.
Deborah - 2008-04-06 14:22

En förvirring verkar ha uppstått när det gäller hur kristen tro kan kommuniceras.
1. Varje uppfattning kommuniceras på ett bra sätt genom erkända folkliga kommunikationsformer - manifestationer eller gatufester är sådana.
2. Enligt Aristoteles är ett tecken på en god kommunikatör - logos. Ett problem är att det finns gott om ord i kyrkan men inga evangeliets ord utanför kyrkan....
Sen är det ju inte fel med "ethos". Men att uttrycka sig som Andreas och Emanuel verkar indikera en knapphändig förståelse för hur media de sista 20 åren har förändrat förståelsegrunden för vad kristen tro står för....
Charlie - 2008-04-07 08:34

jag tycker genuin kristen manifestation skall hållas som första steg.
Alexander - 2008-04-07 12:58

"Tack för idag" av Andreas Nilsson
Tråkigt att Dagens nyhetschef har en sådan uppfattning om Stanley Sjöberg. Har följt Stanley i många år och för mig är han evangelisten som det behövs fler av.
Beträffande Emanuel K:s tveksamhet att närvara vid manifestationen så är Jesusmanifestationen frivillig, om inte tjänsten kallar. Jag var med på St Klaras korsvandring i Påsk och upplevde välsignelse, jag tror att det blir välsignelse av att närvara på Jesusmanifestationen eftersom vi endast, över alla kyrkor och samfundsgränser, skall upphöja Jesus. Detta är en unik händelse, som aldrig inträffat tidigare. Beträffande välgörenhet i centrala Stockholm, så är vi många som bedriver detta varje vecka, men vi ser inte många rubriker av er jornalister om detta.
Jag tycker att Jesusmanifestationen är ett fantastiskt initiativ som kommer från flera stora kyrkoledare. Jag kommer att deltaga med glädje.
Lars Westberg - 2008-04-08 09:37

Verkligen, verkligen, verkligen. Fler bullpåsar och kramar, mer massage och kärlek. Färre tjut, plakat och obegripligheter.

Så bra!
Även om jag tror att det finns en god tanke bakom denna manifestation, så tror jag att det bara kommer uppfattas som ett taffligt försök att göra sig hörd.
Nä bättre är det att leva ut sin tro. I sin vardag, med sitt vardagliga liv. Det vill säga: på jobbet, i skolan, i hemmet (kanske bjussa över grannen på lite kaffe?)...
David W - 2008-04-24 09:58

Att intaga gatan och vilja göra en Jesusmanifestation med en beskådande publik på trottoarerna, innebär att det finns en trottotarkant emellan. Vad får beskådarna för tankar. Ja, de får stå där och tänka fritt på sin kant medan lovsångerna ljuder mellan husväggarna. De som hungrar efter andlighet skulle behöva en dialog med nyfräscha ord en bit från de gamla salvelsehjulspåren. Ord som kommer ur en genuin rotkänsla från den bottenkänning, som evangeliet tecknat åt oss.

Jag vill se mer Änglahyss bland folket!!!! Tror dock att människor är olika... Mannifesta kanske endel blir tilltalade av, änglahyss tilltalar andra.
Vi måste behålla en ödmjukhet inför varandras olikheter. Huvudsaken är att det görs av rätt anledning. Av kärlek till Jesus & till varandra! Markus 12:31 Sedan kommer detta: Du skall älska din nästa som dig själv. Något större bud än dessa finns inte."
Namn (Måste anges)
Epost (Måste anges, publiceras ej)
Prenumerera på nya kommentarer via epost
Hemsida
Kommentar