DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Emanuel Karlstens
blogg

209 000 protester för Dawit - och nu?

Publicerad: 2009-05-19 16:44
Textstorlek

I dag publicerar vi delar av en intervju som gjorts med en före detta cellkamrat till den svenske journalisten Dawit Isaak.

Det framgår av cellkamratens berättelse att Dawit är riktigt illa ute. Och jag känner mig riktigt maktlös. Igen.

För någon vecka sedan lämnade Sveriges fyra största tidningar in en protestlista med totalt 209 000 namn som kräver att Dawit Isaak frisläpps.

Det var på ett sätt slutet på en intensiv kampanj. En kampanj för att än en gång uppmärksamma det sjuka i att en svensk kan sitta fängslad och torterad i åtta år. Hur Sverige misslyckats med en tyst diplomati. Att vi inte gör tillräckligt.

Men nu? Vad gör vi nu? Vad gör jag nu? Det enda jag, som privatperson, tidigare kunde göra var att skriva under på en protestlista. Det kändes nästan pinsamt lite. Men det var något. Och nu har jag inget.

Jag står handfallen. Visst måste det finnas andra saker som vi kan göra? Visst måste vi kunna komma på någon kreativ lösning där vi, medborgare, kan engagera oss? Som inte bara begränsas av andra mediers rapportering eller om vi kommer på någon ny artikelvinkel på Dawithistorien?

Men vad? Kan man göra något på Facebook? Ska man börja pyssla med e-postformulär? Ha månatliga protestsångstunder utanför Eritreas ambassad? Bloggkampanja? Visst måste det gå att göra något nytt med webben?

Jag vägrar acceptera att vår kreativitet kring att få loss en svensk man från tortyrfängelse ska begränsas till ett protestformulär.

Hjälp mig. Hur får vi en svensk regering att agera och en eritreansk regering att släppa Dawit?

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Emanuel Karlstens var webbredaktör på Dagen från 2007 till 2009. Här är den blogg han skrev under den perioden.
Arkiv
2010
Januari 2010 - 1 inlägg
2009
December 2009 - 23 inlägg
November 2009 - 57 inlägg
Oktober 2009 - 46 inlägg
September 2009 - 40 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare