Jag plockar bort frågetecknet från förra bloggpostens rubrik, för nu råder det inget tvivel om att Ulf Ekman och Benny Hinn inte är helt överens dessa dagar. Inte så att de är fiender - långt därifrån, de omfamnade varandra på estraden idag och Hinn uttalade sin kärlek till Ekman i inledningen av sitt bibelstudium - men gårdagens predikan föll inte Ulf Ekman alls i smaken, det är tydligt.
Först gjorde han, som sagt, en markering i slutet av gårdagens möte. I morse, på bönen inför bibelstudiet, så uppmanade han alla att fokusera på Gud och inte på "vad han sa igår kväll". Det publicerades även en videoblogg där Ulf Ekman sa, om gårdagskvällens predikan: "Det var lite blandat"..."en del lustiga tankar"..."en del onödiga saker som sades, jag kommer återkomma om det".
Och det har han redan gjort, för klockan 13 så kom det ett nytt blogginlägg där Ekman skrev:
"En del har frågat om en kommentar om gårdagens möte. Det skall ni få. Ge mig lite tid... är i full fart med konferensuppgifter nu men hoppas kunna få till något antingen i kväll eller tidigt morgon bitti. Kortfattat kan jag säga att gårdagens predikan hade en del stora brister och jag gav en kort kommentar i mötets slutskede men återkommer om detaljer."
Så det är är alltså inte slut än, han tycker att det finns anledning att återkomma än fler gånger. Och även om Ekman gillade dagens bibelstudie - "Det är var bra, mycket mycket bra" sa han efteråt - så finns det en uppenbar oro kring vad mannen som ska predika även ikväll ska säga.
Så här avslutar Ekman sitt blogginlägg: "I morse var det mycket bra, centralt, klassiskt och viktigt... Vi får se ikväll..."