DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-09 | 10:42
Tanken är i alla fall att lyfta frågorna om att växa in i en vuxen tro.
Jaktlunds
marginalanteckningar

Life of Brian

Publicerad: 2008-11-08 07:20
Textstorlek

Lördagens You-tube.

Filmen "Life of Brian" - om pojken som föddes i stallet jämte Jesus - fick många kristna att gå i taket vid dess biopremiär. Det ordnades protesttåg och bojkotter.

I det här klippet kommenterar Monty Python-gänget filmen och ger bakgrunden till varför den gjordes. De når fram till "Life of Brian"-snacket ungefär minuter in i klippet, lyssna gärna på det hela. För dig som inte orkar eller kan engelska kommer här ett utdrag av vad de säger.

Eric Idle:

"Vi läste böckerna, evangelierna, och kom fram till att det är svårt att driva med Jesus och vad han säger eftersom han står för bra moralisk filosofi. Och vi var väldigt försiktiga och hade bara med honom två gånger, hans födelse och bergspredikan. Vår tanke blev: vore det inte roligt med någon som levde i samma tid och som blev misstagen som Messias? Vi var väldigt försiktiga med att ha med Kristus, men många missade det."

Och så tar kollegan Terry Jones vid:

"Det var inget roligt i vad Jesus sa, han sa mycket bra som att man ska älska sin nästa. Men vad som är roligt är att de följande 2000 åren så har människor dödat och torterat varandra för att de inte kan komma överens om hur han sa det".

Rätt tänkvärt, tycker jag.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Carl-Henric Jaktlund är reporter på tidningen Dagen, trebarnspappa och före detta pastor. Han bloggar om de intryck, funderingar och marginalanteckningar som inte riktigt får plats i en vanlig artikel.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 2 inlägg
Januari 2012 - 9 inlägg
2011
December 2011 - 9 inlägg
November 2011 - 7 inlägg
Oktober 2011 - 11 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare