DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-09 | 10:42
Tanken är i alla fall att lyfta frågorna om att växa in i en vuxen tro.
Jaktlunds
marginalanteckningar

Tomten är underställd Gud

Publicerad: 2008-12-23 07:37
Textstorlek

Ett dygn till julafton och startskottet för hysteriskt tomtande i stuga efter stuga. Vissa ser det där som avskyvärt, rent sataniskt, medan andra nöjer sig med att inte ha tomte för att den riskerar att skymma julens egentliga budskap om Jesus.

Den senare åsikten kan jag respektera (den förstnämnda respekterar jag inte riktigt lika mycket, om vi uttrycker oss milt) men har själv inga problem med lite tomteri.

Här är en krönika på tema som jag skrev efter julen 2007. Den är inte så dum, om jag får säga det själv. Lite rolig och tänkvärd i alla sin lättsamhet, kan jag tycka. Håll till godo (och med detta meddelar jag att bloggtempot sänks en aning över helgerna. Något inlägg ligger redan på timer och säkerligen blir det något ytterligare när andan faller på, men inte med samma regelbundenhet som annars)

"En treårings första bön"

När morfar stiger in i rummet och sätter sig tillrätta i den röda fåtöljen pågår leken fortfarande som allra bäst. Genom den har treåriga kusinerna Alfons och Axel hittills lyckats hålla nyfikenheten och otåligheten något på distans, men nu är det dags för det stora eldprovet. För nu ska det sittas still i knän och lyssnas när morfars röst blir vältaligt varm och tar med hela stora familjen sisådär 2 000 år tillbaka i tiden. Men de båda pojkarna verkar ha svårt att ta berättelsen om Jesusbarnet till sitt hjärta, än mindre verkar de begrunda den. I stället slänger de längtansfulla blickar bortemot den yviga och vackert dekorerade julgranen, de många paketen som ligger där i dess skugga har de spanat in länge nu. De vet att deras namn står på många av dem, och det fullkomligen spritter i de små kropparna.

Det är inget annat än en fröjd att se treåringar fullkomligen kasta sig över sin beskärda del av skörden och fyllas av enorm glädje när pappret slitits bort. Jag vill inte vara utan den biten av julen, euforin över gåvorna hör till. Och samtidigt önskar man ju som förälder inget hellre än att Gåvan också ska upptäckas och uppskattas: den som blev lindad och lagd i en krubba och sedan växte upp och borttog världens synd. Kommersialism och andlighet hand i hand liksom, finns det möjlighet till det?
Vuxen som jag är har jag tvivlat på det, oroat mig för att det förstnämnda ska ställa sig i vägen för det andra. Men treårige Alfons lyckades kombinera de två tingen alldeles utmärkt när han bad sin allra första egna bön i mellandagarna.

"Vill du att vi ska tacka för något speciellt", brukar vi fråga honom när det är dags för kvällsbön och hans svar blir i stort sett alltid detsamma: "bajs!" Sedan ägnar han hela bönetiden åt att, med ett leende på läpparna, vänta på att det ord av spillningsnatur som just nu upptar en stor del av hans värld ska nämnas. Själv säger han inte ett ord, i alla fall inte med riktning till himlen.


Precis just så såg det ut att bli även häromdagen, men när bönen väl var igång och jag tackade för allt vi hade att glädja oss över från den dagen som höll på att ta slut avbröt plötsligt Alfons mig med att högt och ljudligt utbrista "Tack för tomten!" Så löd hans första bön här i livet.

Kanske borde man gråta över något sådant, men jag log. Stort. Dels för att det var sött naturligtvis, men också för att sonen verkar ha fått det hela rätt. För när man vänder sig till Gud och tackar för jultomten då har man förstått vem som är underställd vem.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Carl-Henric Jaktlund är reporter på tidningen Dagen, trebarnspappa och före detta pastor. Han bloggar om de intryck, funderingar och marginalanteckningar som inte riktigt får plats i en vanlig artikel.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 2 inlägg
Januari 2012 - 9 inlägg
2011
December 2011 - 9 inlägg
November 2011 - 7 inlägg
Oktober 2011 - 11 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare