Ja, ni har väl kanske redan förstått att semestern inträtt. Efter Nyhemsbloggandet har det inte blivit någon mer webbkommunikation från min sida, och så förblir det en tid framöver.
Nu är det dags för avkoppling och rekreation i en dryg månad. Återkommer när Europakonferensen tar fart vecka 31 (om bloggandet därifrån sker på denna plats eller på specifik blogg återkommer jag till) med laddade batterier och ny energi, förhoppningsvis. Därefter faller vi in i vanlig lunk igen med mer bloggande i vanlig ordning.
Men det är då det, nu är nu. Hoppas din sommar blir njutbar. Och du, tänk på att inte göra för mycket - det mår man inte bra av. Ta tid att koppla av, undvik alla måsten. Om du är en av alla dem som har svårt att säga nej till en massa förfrågningar från människor runtomkring - ta till dig Trots allt-redaktören Magnus Sundells råd: Säg att du måste hälpa Gunnar.
Om någon, mot förmodan, skulle fråga vad denne Gunnar gör så är svaret: "Ingenting".
Visst låter det lockande, att få en tid när man hjälper någon att göra ingenting. Man mår inte bra av att leva så jämt men då och då är det nödvändigt.
Innan jag sätter punkt för nu skickar jag med en låt från Samuel Ljungblahds Nyhemskonsert förra veckan, ett av de klipp jag filmade men inte la upp då. Glad sommar!