Torsdag 18 mars 2010
DAGEN
Nominerad till årets Dagstidning - Digitala medier 2009
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4, #next5', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4, #prev5' 
});
2010-03-17 | 18:15
Man ska komma ihåg att tvivel inte är motsatsen till tro, det är det otro som är.
Jaktlunds
marginalanteckningar

Är det så god ekumenik byggs?

Jag mötte teologen och pastorn Mikael Tellbe över lunch för en dryg vecka sedan och diskuterade tidiga kristna Jesusrörelsen i Efesos. Väldigt intressant och tankeväckande. Har försökt att ta med er dit, så mycket det går, för att ni också ska få lyssna till hans slutsatser efter många års studerande. Läs artikeln!

Jag kan icke räkna dem alla, alla diskussioner jag antingen själv medverkat i eller hört/läst andra ha kring hur en församling ska ledas och struktureras enligt Bibeln. Mikael Tellbe säger att den frågan ständigt återkommer hos hans elever på Örebro Missionsskola: "Vad är den bibliska modellen?"

Sanningen, menar Tellbe, är att det finns flera modeller. Det var inte kring strukturer och ordningar av församlingslivet som de skiljande gränserna drogs upp. Det var kring Jesustron och vilka konsekvenser den fick för livet som man främst förenades eller skiljdes.

Är det så en god ekumenik byggs, nu som då? Fokus på centrum, på kärnan, och frihet i det som det finns en bredd kring?

Publicerad: 2009-09-01 08:37
Vill du får ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Klicka här för ett bra erbjudande.
 
Prenumerera på resultatet via RSS Alla kommentarer till denna bloggpost via RSS
Javisst, det är så protestantisk ekumenik byggs - alla protestanter är väl +/- överens om detta.

Men glöm inte att ni protestanter är i minoritet. Försök gärna se världen med katolikers och ortodoxas ögon ibland också istället för att alltid sträcka er efter den historieskrivning som passar er egen världsbild bäst.
JS - 2009-09-01 09:20
Det är sant; jakten efter en "biblisk" struktur som funkar i alla lägen överallt tror jag är hopplös, inte minst eftersom Bibeln själv ger exempel på olika ledarstrukturer. Tittar man på den tidiga kyrkan under de 2-3 första århundradena ser man också olika modeller födas fram, vilka inte minst är en respons till församlingens socio-politiska situation.
David Nyström - 2009-09-01 09:39
För att svara på frågan du avslutar med: Ja.

Egentligen är det konstigt att en så självklar sak som ekumenik har gjorts så komplicerad. Kan man enas om det centrala (som det som nämns i artikeln), så borde vi kunna se förbi kulturella yttringar.

JS - du har rätt. Vi behöver ekumenik som sträcker sig vidare till historiskt äldre kyrkor.

För den som inte vet vad hon/han tror på:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Apostoliska_trosbekännelsen
Padwan Leinad - 2009-09-01 09:51
JS: Men det Tellbe säger och lyfter fram utesluter väl inte med nödvändighet katoliker och ortodoxa? Känns inte en del av nämnda strukturer igen även där?
Carl-Henric Jaktlund - 2009-09-01 10:23
Tellbes bok høres veldig interessant ut, av flere årsaker. Er den kommet på svensk? Ser det er et tysk forlag.

1. Fordi den understreker at det fantes et tydelig lederskap. Det finnes de som hevder det motsatte i dag.

2. At det fantes ulike sentra for den tidlige kirken. Altså ikke bare Jerusalem. Det har forundret meg at de som snakker om at vi må vende tilbake til Jerusalem, ser ut til å glemme at tyngdepunktet ser ut til å flyttes til til den første hedningekristne menighet i Antiokia, så Efesos og så Rom.

3. Det høres spennende ut at det fantes en stor grad av forskjell i strukturer og uttrykksmåter.

Fint at Dagen bruker plass på dette.
Bjørn Olav Hansen - 2009-09-01 12:34
Bjørn Olav: Bara utgivet på tyskt förlag, på engelska.
Carl-Henric Jaktlund - 2009-09-01 12:51
Hej C-H! Har åter bloggat om det du skrivit. Har ingen direkt kritik, men en fråga: Vad heter Tellbes bok?
Mikael Karlendal - 2009-09-01 14:39
Mikael: "Christ-Believers in Ephesus", med underrubriken: "A Textual Analysis of the Formation of Early Christian Identity in Ephesus"
Carl-Henric Jaktlund - 2009-09-01 14:41
Tack för det! Ska titta i den så fort jag får möjlighet.
Mikael Karlendal - 2009-09-01 14:55
Katoliker finns redan med i de ekumeniska strävandena.
Men en ekumenik med katolska kyrkan som system torde vara svårt så länge kyrkan ser sig som den enda allenarådande, den "höna som vill samla alla kycklingar under sina vingar"
Lasse v - 2009-09-01 17:18
, torde det vara svårt.
Lasse v - 2009-09-01 17:19
Att Ignatius så starkt betonade ämbetena berodde på att heretikerna inte var ordinerade av apostlarna men biskoparna och presbyterna var det. Idag är det omöjligt att genom handpåläggning i rakt nedastående led säga vilka präster som är apostoliska eftersom heresin nästlat sig in i kyrkan bit efter bit. Vi får därför ta till andra kriterier än de Ignatius använde.

Det ligger mycket i det Tellbe säger, det viktiga är inte om det är profet eller biskop, det viktig är om ledaren älskar Jesus och lär ut Hans bud.

Sen vill jag dock poängtera att uppdelningen diakon-pastor är något man bättre bör ta tillvara på i frikyrkan. Dagens diakoner tror jag också bör syssla mer med internationellt arbete eftersom vi har så få fattiga i vårt närområde men så många på andra kontinenter, till skillnad från fornkyrkans tid.
helapingsten - 2009-09-01 19:37
Noterar att titeln på min bok inte blev helt korrekt i ett tidigare inlägg. Här är den rätta titeln med tillhörande uppgifter:

Tellbe, Mikael. Christ-Believers in Ephesus: A Textual Analysis of Early Christian Identity Formation in A Local Perspective. Wissenschaftliche Untersuchungen zum Neuen Testament 242. Tübingen: Mohr Siebeck, 2009.

Boken går att beställa genom www.mohr.de

/Mikael Tellbe
Mikael Tellbe - 2009-09-02 09:30
Jag har skrivit ett inlägg med några kritiska synpunkter på intervjun med Mikael Tellbe. Inlägget finns här http://barnabasbloggen.blogspot.com/2009/09/tellbe-om-ledarskap.html
Mikael! Det skulle vara intressant om du själv vill kommentera mina synpunkter.
Jonas Melin - 2009-09-06 14:51
Skriv en kommentar

Namn (Måste anges)

Epost (Måste anges, publiceras ej)

Prenumerera på nya kommentarer via epost
Hemsida

Kommentar



Om bloggen
Carl-Henric Jaktlund är reporter på tidningen Dagen, trebarnspappa och före detta pastor. Han bloggar om de intryck, funderingar och marginalanteckningar som inte riktigt får plats i en vanlig artikel.
Arkiv
2010
Mars 2010 - 23 inlägg
Februari 2010 - 21 inlägg
Januari 2010 - 6 inlägg
2009
December 2009 - 15 inlägg
November 2009 - 27 inlägg
tidigare




Vad är en blogg?
Vem vill du se som Fredrik Reinfeldts andlige rådgivare?
Anders ArboreliusAnders BengtssonAnders BlåbergUlf EkmanPelle HörnmarkVictor PokeKarin WibornGöran ZettergrenAnnanAnders Wejryd
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|