2012-02-09 | 10:42
Tanken är i alla fall att lyfta frågorna om att växa in i en vuxen tro.
Jaktlunds
marginalanteckningar

Lite ditt, lite datt

Publicerad: 2010-03-17 16:37
Textstorlek

Ah, har ju glömt bort/inte hunnit med länklistan. Men här kommer det lite länkar frånd et senaste (varav en del inte är så nytt, men har du missat det kan du ju kolla in det).

Lovsång inte alltid synonymt med tillbedjan

Evangeliska Frikyrkans ung-kontor skriver om att inte bara fastna i sånger när man lovsjunger/tillber. Och när det gäller de sjungna sångerna, som kan bli både skrivna och sjungna med så mycket slentrian, kan det vara värt att påminna sig om Matt Redmans perspektiv

Hedersdoktorer förunnat?

Teologen David Nyström har reagerat på att Jonas Gardell vill slå fast sanningar och gärna hänvisar till sin hedersdoktor-titel för att ge det tyngd. Andra teologiska doktorer Nyström stött på har aldrig agerat likadant, konstaterar han. Dessutom rymms i det här flera intressanta saker, jag har fastnat för följande lilla paradox: Gardell vill å ena sidan betona att det inte går att säga saker med bestämdhet, som i samtalet med Stefan Swärd, och att man därför bör vara ödmjuk för att det finns andra tolkningar. Å andra vill han ofta slå fast hur saker ligger till och avfärda andras åsikter. Det där är intressant.

"Smörja om smörjelse"

Joachim Elsander, pastor i Korskyrkan Borlänge (EFK), sågar försvarsorden "Rör inte Herrens smorde".

Filadelfia 2020

Du har inte missat att Niklas Piensoho bloggar lite nu och då kring det framtidsprojekt som försigår i Filadefliakyrkan Stockholm, va?

Uppgörelse med Svenska kyrkan

Sofia Lilly Jönsson har en form av uppgörelse med Svenska kyrkan utifrån sin, tja vad ska man kalla den... hatkärlek? Hon har skrivit ett antal texter som kanske kommer landa i bokform så småningom, nu senast en riktad till Kyrkans tidning som tackade nej till erbjudandet om en intervju med skivaktuelle David Åhlén, bland annat med motiveringen att man skriver väldigt lite om "alla dessa trosvissa lovsångare" som finns i frikyrkligheten.

En tvättäkta Tomas

Trollkarlen Samuel Varg Thunberg "kommer ut" som tvivlare. Fast jag tycker inte det känns särskilt uppseendeväckande. Man ska komma ihåg att tvivel inte är motsatsen till tro, det är det otro som är. Jag brukar säga att tvivlet är den plats där tron söker fäste.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Carl-Henric Jaktlund är reporter på tidningen Dagen, trebarnspappa och före detta pastor. Han bloggar om de intryck, funderingar och marginalanteckningar som inte riktigt får plats i en vanlig artikel.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 2 inlägg
Januari 2012 - 9 inlägg
2011
December 2011 - 9 inlägg
November 2011 - 7 inlägg
Oktober 2011 - 11 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
JaNejVet ej
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare