DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!

Vi rika ser inte orättvisorna

Publicerad: 2009-12-14 09:39
Textstorlek

Tror du på vädermannen? Han var i alla fall med på klimattåget från Köpenhamn som skulle släppa av alla aktivister från Diakonia och Svenska kyrkan. Per Holmberg jobbade tidigare som metereolog på SVT, men föreläser numera om klimatfrågor.

- Vi i den rika världen ser inte orättvisorna för vi är så vana vid dem, konstaterade han.
Han tog flyget som exempel. Det är bara några få procent av värdens befolkning som flyger, och vi rika tar det för givet att det ska vara så. Trots att det ur ett miljöperspektiv är en katastrof. Det bidrar till klimatförändringarna, och de som främst blir drabbade är de som bor i den fattiga delen av världen, det vill säga de som inte flyger.

Per Holmberg predikade att det är dags att ställa om vårat samhälle. Ut med kol, olja och gas.
Men bland politiker är hans radikala åsikter tabubelagda. Man vinner inga röster från den bekväma majoriteten på att vilja införa en ny livsstil och därför tassas det på tå inom politiska kretsar när det kommer till miljöfrågor.

Så jag har dragit min egen slutsats. Avpolitisera miljöpolitiken! Politiker kan få bråka om allt annat, men när det kommer till långsiktiga politiska klimatlösningar måste det gå att samarbeta över alla gränser. Åtminstonde som världens ledande forskare varnar för en analkande katastrof.

För efter att ha lyssnat till vädermannen Per Holmberg blir man inte optimist. Han berättar att om vi inte gör något åt klimatet snart kommer det gå så långt att vi släpper lös naturkrafter som vi inte kommer att kunna påverka.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens Jacob Zetterman bevakar det stora klimatmötet i Köpenhamn. Följ hans iaktagelser här.
Arkiv
2009
December 2009 - 25 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare