DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
bloggen

Vissa tanter tänker märkligt

Publicerad: 2010-07-05 17:29
Textstorlek
Josefin Lilja
Josefin
Lilja

Solen skiner på Lappistorget och utanför glasskiosken sitter ungdomarna på rad som småfåglar på en telefontråd. Jag slår mig ner på en bänk bredvid två riktiga pingsttanter ska det visa sig. Samtalet inleds med en diskussion om mötestältets vara eller icke vara, men slutar med att de två damerna uttrycker sin vrede över hur "opingstigt" Lappis blivit. Dels tycker de det är fruktansvärt att man måste "låna in" talare från andra samfund, dels tycker de att ungdomarna får alldeles för stort utrymme på konferensen.

Jag biter mig i tungan. Det de säger tycker nämligen jag är det bästa med Lappis och pingströrelsen överhuvudtaget. Att samarbeta över samfundsgränserna, ge och ta av varandra är livsviktigt för att frikyrkan ska överleva tror jag. Att satsa på ungdomarna och se till deras intressen likaså. Vad skulle hända om de 80-åriga damerna på bänken skulle få sin vilja igenom? Jag tror att det skulle vara slutet för vår frikyrklighet.

Dessutom var musiken igår kväll "helt fruktansärd". Det bjöds på gospel och det föll inte damerna i smaken. Att de använde slagverk var också helt onödigt. Jag älskar gamlingar och tycker de behövs med sin livserfarenhet och sin klokskap, men ibland tycker jag att de skulle behöva rikta hörapparaterna mot den yngre generationen lite oftare. Åtminstone om de nu vill pingströrelsens bästa.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens reporter Josefin Lilja samt Anna-Sara Bergwall bloggar från Lapplandsveckan i Husbondliden utanför Lycksele. Konferensen, eller festivalen som den nu kallas, pågår 4-11 juli.
Länktips
Arkiv
2010
Juli 2010 - 17 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare