DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4, #next5, #next6', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4, #prev5, #prev6' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-08 | 09:26
Partiledarnas förmåga att, som det heter, gå genom tv-rutan inte alltid är en fördel.
Dagens
ledarblogg

Kan bloggarna demokratisera Kina?

Publicerad: 2008-11-20 04:49
Textstorlek
Birger Thureson
Birger
Thureson

 

Hur många bloggare finns det i Kina? Frågan får ungefär lika skiftande svar, som om man frågar hur många kristna det finns i landet. Dels därför att det inte är alldeles enkelt att få fram den sortens uppgifter i en diktatur med åsiktsförtryck. Dels därför att både bloggarna och de kristna blir fler och fler i en takt, som gör statistiska beräkningar besvärliga.

Kan internet och bloggfenomenet bidra till att demokratisera Kina? Det är förstås den avgörande frågan. Och vad är svaret?

Ja, menade förre biståndsministern Jan O Karlsson, när han medverkade på seminariet "Hur ska världen styras?" i Stockholm i går eftermiddag. Där var en prominent samling kunniga människor som diskuterade globalt samarbete i allmänhet och sambandet demokrati och utveckling i synnerhet. Arrangör var tankesmedjan Global Utmaning.

Men inte ens dessa experter var eniga om hur många bloggare det finns i Kina. 70 miljoner var en siffra som nämndes, och som jag antecknade. Många är de, under alla omständigheter. Och fler blir de. Liksom internetpoliserna, som jobbar hårt för att upprätthålla censuren.

Trots hårda tyglar och fängelsestraff för den som utmanar regimen alltför tufft lyckas man ändå påverka. Det har hänt att bloggare fått högt uppsatta inom kommunistpartiet avskedade.  

Framtiden kommer på att bjuda på en spännande kamp mellan Kinas aktörer på internet och censur- och kontrollpolitikens kommunisttroende överstepräster.  Klart är att bloggarna skapar sprickor i den kinesiska tystnadsmur som hindrar yttrandefriheten. Och därmed nervositet i partitoppen.

Du som vet mer om bloggandet i Kina, hör gärna av dig! För dem som är intresserade av demokrati och mänskliga rättigheter är ämnet hett.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens opinionsredaktion kommenterar dagsaktuella händelser i samhälle och kyrka. Daniel Grahn, Elisabeth Sandlund, Hasse Boström, Håkan Arenius och Birger Thureson analyserar och argumenterar.

Dagens ledarredaktion är obunden på kristen grund.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 5 inlägg
Januari 2012 - 26 inlägg
2011
December 2011 - 21 inlägg
November 2011 - 28 inlägg
Oktober 2011 - 24 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Har du fått bluffakturor?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare