DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-09 | 14:29
Hur invandrare bemöts här påverkar utvecklingen i deras hemländer.
Dagens
ledarblogg

En kyrka för Allah?

Publicerad: 2009-05-22 10:19
Textstorlek
Birger Thureson
Birger
Thureson

En kyrka för alla - det måste väl också vara en kyrka för Allah? Kyrktornen skulle fungera utmärkt för muslimska böneutrop, skriver forskaren och författaren Patrik Lindenfors i Aftonbladet på Kristi himmelsfärdsdag.

Artikeln kommenterar de reaktioner som Lindenfors fått på ett tidigare inlägg i samma tidning, där han uppmanade Svenska kyrkan att kasta ut honom eftersom han aktivt förnekar kristen tro på varje punkt. Men från kyrkligt håll välkomnades hans ateistiska hållning och han fick veta, att kyrkan var en kyrka för alla, oavsett tro.

Konstigt, skriver Lindenfors i Aftonbladet. Har kyrkan inga grundläggande värderingar längre? Och, om kyrkan är för alla, då måste väl till exempel muslimer få använda Svenska kyrkans byggnader för att utöva sin religion?

Den aktiva ateisten Patrik Lindenfors, författare till barn- och ungdomsboken "Gud finns nog inte", har en viktig poäng i sitt resonemang. Om kyrkan inte är kyrka, det vill säga en gemenskap mellan Kristus och de troende, vad är den då?

Kyrkan är inte bara till för dem som bär på färdiga svar om kristen tro, det är sant. Men riktningen måste vara tydlig - mot Kristus.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens opinionsredaktion kommenterar dagsaktuella händelser i samhälle och kyrka. Daniel Grahn, Elisabeth Sandlund, Hasse Boström, Håkan Arenius och Birger Thureson analyserar och argumenterar.

Dagens ledarredaktion är obunden på kristen grund.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 7 inlägg
Januari 2012 - 26 inlägg
2011
December 2011 - 21 inlägg
November 2011 - 28 inlägg
Oktober 2011 - 24 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare