DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-03 | 09:01
Nu har hon skrivit en bok om vad människor ångrar mest på sin dödsbädd.
Dagens
ledarblogg

En första valanalys

Publicerad: 2009-09-20 22:42
Textstorlek
Elisabeth Sandlund
Elisabeth
Sandlund

När drygt 85 procent av valdistrikten har rapporterat in sina resultat vågar man sig kanske på några första slutsatser om årets kyrkoval.

Först kan man konstatera att valdeltagandet inte fortsatte  sin bedrövliga kräftgång utan verkar hamna på i stort sett samma nivå som 2005. Men 11,8 procent är alldeles för lågt. Det är också den viktigaste förklaringen till   Sverigedemokraternas framgång. Med en mandatökning från 4 till 7 framstår partiet som ett av valets segrare. Och det hade det inte kunnat göra om fler av Svenska kyrkans tillhöriga tagit chansen att säga sitt.

Betydligt mer glädjande att konstatera är att de partipolitiskt obundna listorna som grupp gått rejält framåt och ökat sina mandat med tio procent från 50 till 55. Flera av de partipolitiska nomineringsgrupperna, Centerpartiet, Moderaterna och Folkpartister i Svenska kyrkan, har tappat. Socialdemokraterna, Kristdemokrater i Svenska kyrkan och Vänsterpartister i Svenska kyrkan ligger på samma nivå som 2005. Det enda av de etablerade riksdagspartierna som haft påtagliga framgångar är Miljöpartiet, genom att Miljöpartister i Svenska kyrkan fördubblat antalet mandat  till åtta.

Av de opolitiska grupperna har Frimodig kyrka lyckats bäst med 13 mandat mot 7 förra valet. I själva verket är det Frimodig kyrkas frammarsch som förklarar hela den opolitiska gruppens ökning eftersom Öppen kyrka vunnit det mandat som Posk tappat.

Tillsammans med det faktum att Kristdemokrater i Svenska kyrkan hållit ställningarna kan det tolkas som en signal, som förvisso kunde ha varit tydligare, att många väljare är oroade och olyckliga över det beslut i äktenskapsfrågan som det sittande kyrkomötets majoritet tycks vara beredd att klubba om några veckor. Även om jag har svårt att förstå hur kristna kan rösta sverigedemokratiskt kan även SD:s mandatökning ses som en fingervisning i samma riktning. Det är ju endast dessa tre nomineringsgrupper som tagit ställning emot samkönade äktenskap.

 

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens opinionsredaktion kommenterar dagsaktuella händelser i samhälle och kyrka. Daniel Grahn, Elisabeth Sandlund, Hasse Boström, Håkan Arenius och Birger Thureson analyserar och argumenterar.

Dagens ledarredaktion är obunden på kristen grund.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 3 inlägg
Januari 2012 - 26 inlägg
2011
December 2011 - 21 inlägg
November 2011 - 28 inlägg
Oktober 2011 - 24 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du att evangelisterna är på väg tillbaka?
JaNejVet ej
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare