DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
2012-02-09 | 14:29
Hur invandrare bemöts här påverkar utvecklingen i deras hemländer.
Dagens
ledarblogg

Kristet tänkande i brittisk politik

Publicerad: 2009-11-29 08:48
Textstorlek
Birger Thureson
Birger
Thureson

I ett land där man inte kommit till rätta med djupgående sociala problem trots massiva statliga insatser är det inte konstigt, om politiker söker andra lösningar än den sekulära teknokratins. Det skriver The Economist i en analys där man pekar på ett växande kristet inflytande i brittiskt politik.

Tory talar alltmer om "medkännande konservatism", som betonar det civila samhällets betydelse och lägger stor vikt vid kampen mot fattigdomen. Bakom tankegångarna finns i hög grad kristna personer och grupper, menar The Economist.

Nu är Storbritannien ett sekulariserat land där ledande politiker är rädda för att stämplas som religiösa. Hur kommer det sig då att kristen påverkan i Torys politik inte skrämmer bort väljare?

Tidskriften gör en intressant jämförelse med den kristna högern i USA. Där ligger betoningen på livsstilsfrågor, som aborter och homoäktenskap. I Storbritannien betyder den kristna influensen i Tory, att sociala problem som fattigdom och brottslighet fokuseras .  Det stöter inte bort icke-kristna väljare. Snarare tvärt om. Partiet seglar just nu kraftig medvind.

Även Labour är öppet för kristna influenser i dag, menar The Economist. Bakom den brittiska regeringens ökade satsning på bistånd ligger personer med kyrklig bakgrund. Och om partiet förlorar valet - vilket är högst troligt - så kan gamla kristna tankegångar om en etisk socialism få genomslag i en ny framtidsvision för partiet, heter det i analysen.

Ett sekulariserat samhälle behöver inte hindra kristet inflytande i politiken. Värderingar är vinnande. Den slutsatsen kan dras av The Economists artikel.

Sedan är frågan hur man definierar kristen politik.

 

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Dagens opinionsredaktion kommenterar dagsaktuella händelser i samhälle och kyrka. Daniel Grahn, Elisabeth Sandlund, Hasse Boström, Håkan Arenius och Birger Thureson analyserar och argumenterar.

Dagens ledarredaktion är obunden på kristen grund.
Arkiv
2012
Februari 2012 - 7 inlägg
Januari 2012 - 26 inlägg
2011
December 2011 - 21 inlägg
November 2011 - 28 inlägg
Oktober 2011 - 24 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare