Ett litet barns födelse i Betlehem väckte kung Herodes ursinne. Känslan av att makten hotades gjorde att han gav order om att döda alla pojkar under två år i området. Josef och Maria tvingades fly hals över huvud med sin nyfödda till Egypten.
Än i dag lever många barn i världen i en utsatt situation. Men kungar kan också använda sitt inflytande till att värna om barnen. Det gjorde kung Carl XVI Gustaf i sitt traditionella jultal på juldagen. Han och drottning Silvia hoppas kunna anordna ett World Child and Youth Forum i Stockholm i slutet av nästa år, just för att uppmärksamma de svårigheter som möter de allra yngsta.
Det är ett lovvärt initiativ.
Frågan är hur alla vi andra reagerar inför en liten kille eller tjej som har flytt från krig och elände, eller inför ett barn vars föräldrar sitter fast i drogmissbruk. Väcker de minsta känslor av att störa vår vardagsidyll? Eller tilltar likgiltigheten? Också vi kan reagera olika.