2010-03-16 | 09:08
Det finns skäl att fundera över hur vi ska hantera den hat- och hotkultur som breder ut sig i...
Dagens
ledarblogg

Viktigare än Melodifestivalen

Birger Thureson
Birger
Thureson

Nya siffror från Haiti talar om över 200 000 döda, 300 000 skadade, en miljon hemlösa - som ska läggas till den miljon som levde på gatan redan före jordbävningen.

Går det att förstå katastrofens omfattning? Nej.

Går det att göra något för katastrofens offer? Ja.

Svenskarnas generositet har varit stor i det akuta skedet. Men perspektivet måste vara långsiktigt och uthålligt. Består vår vilja att ge stöd till en positiv utveckling i Haiti när tv-kamerorna flyttat fokus och den hysteriska mediebevakningen av Melodifestivalen lägger sig som en våt filt över verkligheten?

Det är en viktig fråga för drabbade haitier. Och för vår egen moraliska orientering.

Publicerad: 2010-02-05 08:18
Vill du får ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Klicka här för ett bra erbjudande.
 
Prenumerera på resultatet via RSS Alla kommentarer till denna bloggpost via RSS
Omröstningen under Melodifestivalen är som bekant i samarbete med Radiohjälpens insamling för Världens barn och den fokuserar just nu på Haiti. Mycket pengar kommer in den vägen, glöm inte det!
Mia Berglund - 2010-02-05 19:14
Tack Mia för den upplysningen, det är en tröst eftersom min man följer festivalen in i minsta detalj, och jag saknar förmåga att njuta av den, ser jag nu fram emot en massa lördagkvällar utan kontakt med honom. En liten tröst dock att pengarna går till radiohjälpen, det visste jag faktiskt inte att de gjorde.
Alma Mater - 2010-02-06 19:16
Hoppas det finns biståndspengar till stöd åt ett långsiktigt återuppbyggnadsprogram, där man inte återuppbygger de människofällor som klämde ihjäl 200000 där en jordbävning av samma magnitud i Kalifornien 1989 krävde 63 (!) människoliv (enligt Peter Kadhammar i Aftonbladet som skrev att fattigdomen dödade dem; + den rekordsnabba urbaniseringen vill jag tillägga: urfattiga i landsbygdens lerhyddor drabbades ju inte lika hårt av nedrasande tak och väggar påpekade Läkare utan gränser). Det FÅR bara inte byggas nya människofällor som klämmer ihjäl 200000 även nästa gång jorden skakar på Haiti!!! (Men vem betalar armeringsjärnen - som enligt PK snålats in på överallt - och trästöttorna kring t.ex. dörrposter på det grymt kalhuggna Haiti?). Gud hjälpe oss och haitierna att tänka långsiktigt konstruktivt nu mitt i katastrofscenariot.
Andreas Holmberg - 2010-02-07 05:41
Skriv en kommentar

Namn (Måste anges)

Epost (Måste anges, publiceras ej)

Prenumerera på nya kommentarer via epost
Hemsida

Kommentar



Om bloggen
Dagens opinionsredaktion kommenterar dagsaktuella händelser i samhälle och kyrka. Birger Thureson, Thomas Österberg, Elisabeth Sandlund och Håkan Arenius analyserar och argumenterar.

Dagens ledarredaktion är obunden på kristen grund.
Arkiv
2010
Mars 2010 - 14 inlägg
Februari 2010 - 22 inlägg
Januari 2010 - 30 inlägg
2009
December 2009 - 28 inlägg
November 2009 - 22 inlägg
tidigare




Vad är en blogg?
Tycker du att ”Samfundskyrkan” är ett bra namn?
JaNej
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|