Bara en påminnelse i all enkelhet: Det finns andra humanister än den högljudda grupp ateister som sedan ett decennium kallar sig förbundet Humanisterna. Förbundet för kristen humanism och samhällssyn, KHS, har sina rötter i tidigt 1900-tal. Nyligen kom den sjuttioförsta utgåvan av deras årsbok ut, i år med temat "Mellanrum".
KHS årsböcker brukar vara bra. Den här är inget undantag.
Bibelforskaren Hanna Stenströms artikel om Bibeln som utmaning för kristna humanister, med några konkreta modeller för bibeltolkning, är läsvärd. Likaså professor Sven-Erik Liedmans lika lärda som underhållande inlägg. Han visar bland annat hur vårt behov av att förenkla och betygsätta gör att vi skapar statistik av mjuka värden som inte är möjliga att kvantifiera, och sedan grundar vi samhällbygget på sådan bräcklig grund. Förre ärkebiskopen K-G Hammars filosoferande om Gud och mellanrummen utmanar tanken. "I mellanrummet kan jag släppa taget, bli en mottagare också av det jag inte ens kan fatta", avslutar han sitt inlägg.
Och detta är bara ett axplock av det dussin lärda, välskrivna och horisontvidgande artiklar boken bjuder på. Lägg därtill fotografen Sune Jonssons bilder och ett femtiotal genomtänkta recensioner av fjolårets böcker. (Har du inte upptäckt Sune Jonssons bilder har du en upplevelse framför dig!)
"Mellanrum" plockar upp sådant man trodde var tummade självklarheter, vrider dem ett kvarts varv och får dem att skimra som nya i solen. Det händer inte ofta.