Det var roligt, riktigt roligt, att höra Katarina och Tommy Dahlman dialogpredika på midsommardagen i Nyhem. När hörde du senast äkta makar som delade predikstol? Tänkte väl det.
Tommy Dahlman presenterade sig själv som predikantbroilern som fått andra vyer i livet. Och om förändrade synsätt handlade Dahlmans högintressanta undervisningspass. Bibelstudium eller stå-upp-framträdande? Det var bestämt en blandning, men även om vi lockades att skratta både här och där så gick den allvarliga undertonen inte att ta miste på. Budskapet utgick från hur Jesus såg på människor utanför den egna kretsen, eller snarare att han vill förändra vårt synsätt på människor utanför vår egen lilla krets. Med en hel radda bibelexempel visade Katarina och Tommy att Jesus handlade konsekvent i detta avseende. Likt en typisk väckelsepredikan hängde de upp sin förkunnelse i tre punkter. De förtjänar att läggas på minnet:
1. Den som tar emot din kärlek i dag kommer att vara mycket mer intresserad av din tro i morgon.
2. Bara Gud kan kasta första stenen – men det gör han inte. Ta dig i akt för människoförakt.
3. Livet ger oss åter det vi ger åt andra.
Ja, ni fattar galoppen. Öppenhet, generositet, släng förutfattade meningar på skräphögen, och så vidare. Katarina och Tommy har själva gjort en lång resa och fått många nya vänner som inte har sina rötter i kyrkans värld. Ett 40-tal sådana nära bekantskaper har Dahlmans fått de senaste åren och i dag har 20 av dessa kommit till tro på Jesus.
Jag är rädd för att det finns allt för många pastorer som inte har en enda nära vän utanför kyrkan. Känner du dig träffad rekommenderar jag några timmar med paret Dahlman från Trollhättan.
Ytterligare några guldkorn värda att skicka med från dagens bibelstudier:
– Vi ska inte övertala, vi ska inkludera och älska.
– Är du predikant är det viktigt att du talar sant om livet.
– De flesta saker som är viktiga komplicerar våra liv.
Nu laddar vi för en historisk Nyhemsdag. Den sista någonsin i stora tältet.