Sjukvårdspolitiken gick snabbare att debattera och besluta än man räknat med, så nu har moderatkonventet ajournerat för lunch, nästan en timme tidigare än planerat. Det kanske inte är så mycket att diskutera, alla vill vi ha en bättre sjukvård. Det är väl egentligen ofta pengarna som hindrar, bristen på sådana alltså.
Mest konkret är man kring att vårdgarantin bör skrivas in i lagen, liksom även tidsgränser för väntan på provtagning och utredningar.
Efter lunchuppehållet blir det nog mer debatt, då handlar det om integrationen. Det är väldigt mycket fokus på "utanförskapsområdena", det vill säga vissa bostadsområden.
De som bor där ska till exempel kunna teckna "personliga avtal med framgångsbonus". Det kan gälla att man avhåller sig från kriminalitet, att man ansvarar för att ungdomar i ett område sköter sig, eller bara att man ser till att söka jobb. Uppfyller man villkoren så får man framgångsbonus, det framgår inte hur mycket pengar det handlar om.
Uppmuntra företagande i de här områdena är en annan del av detta.
Men mer om detta efter lunch, alltså.