DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Hasse Boströms
politikblogg

Regeringskris inte synlig

Publicerad: 2008-11-16 10:23
Textstorlek

Att regeringen varit nära att spricka, på fråga om en ny äktenskapslag, märks inte i väljarstödet. Det är en slutsats man kan dra av den opinionsmätning från Sifo som presenteras i tre morgontidningar i dag.

Kristdemokraterna får 4,3 procent, en marginell förändring på plus 0,1 procentenheter jämfört med förra mätningen. För att alls ha någon betydelse skulle förändringen behöva vara mer än 1,3 procentenheter.

Ingen av tidningarna publicerar (i alla fall inte på nätet, vad jag kan se) mätperioden. Men i Sifos egen presentation framgår att det är 3-13 november. Det var den 5 november som Fredrik Reinfeldt förklarade att regeringen misslyckats med att komma överens om könsneutrala äktenskap, för att kd satte sig på tvären.

Å andra sidan kanske detta var att vänta. De som stöder partiets linje så mycket att det har betydelse för val av parti, de har inget annat parti att gå till.

Resultatet tyder på att det här inte är en fråga som engagerar "vanligt folk" jättemycket, annars skulle det kanske ha påverkat moderaternas siffror mer. En intressant följdfråga är: Intresserar den "vanligt folk" i kyrkorna?

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Personligt färgade noteringar om små och stora händelser i Sverige - med en tydlig övervikt för det inrikespolitiska livet, som det ingår i mitt uppdrag att bevaka
Arkiv
2011
Juli 2011 - 2 inlägg
Juni 2011 - 3 inlägg
Maj 2011 - 4 inlägg
April 2011 - 5 inlägg
Mars 2011 - 12 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare