Bengt Held skriver, om mitt förra inlägg, att samfunden kan vägra viga människor med hänvisning till etnisk etnicitet, t ex svarta, eller tyskar. Trots att det finns lagar mot sådan diskriminering.
Jag har ingen specialkunskap om detta, men undrar om detta verkligen kan stämma. Om någon präst skulle få för sig att vägra viga någon på grund av dennes ursprung skulle han eller hon inte då riskera att bli anmäld för en sådan diskriminering?
Jag påstår inte att det här är enkla frågor, men jag saknar ett bredare samtal om just de här aspekterna av en ny lag.
Jag skriver för övrigt mer i morgondagens tidning om den oro som finns bland en del präster i Svenska kyrkan, en oro för att de som inte vill viga homosexuella kommer att sorteras ut från prästyrket. Och jag skriver om en ny undersökning bland riksdagsledamöter, en undersökning gjord av ovan nämnde Bengt Held