DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Hasse Boströms
politikblogg

I morgon smäller det

Publicerad: 2009-01-15 08:49
Textstorlek

Bråket inom Kristdemokratena om Lennart Sacrédeus eventuella plats på partiets EU-lista kulminerar i morgon, fredag. Då hålls partifullmäktige i Stockholm. Medierna är inte välkomna, men vi kommer naturligtvis att rapportera om utgången, på Dagen.se.

I går uppgav Politikerbloggen att riksdagsledamoten Lars Gustafsson (KD) hotat hoppa av sin plats på EU-listan om Sacrédeus petas.

Hittills har fem distrikt, Stockholms stad, Uppsala, Östergötland, Blekinge och Norrbotten gett Sacrédeus sitt stöd. Det vill säga de kräver att han får en plats på listan.

Om han erbjuds en placering hyfsat högt upp har han sagt att han accepterar. Däremot tänker han inte acceptera en placering långt ned, typ 30:e plats.

Men kommer han in på listan har han chans att kryssas till en förstaplats. Detta scenario skulle innebära en inte så gynnsam situation för KD-ledningen:

Helst skulle den då vilja lägga ned valkampanjen inför Europaparlamentsvalet. För det står helt klart att partiledningen inte vill att Lennart Sacrédeus ska vara Kristdemokraternas man i Europa.

Men det kan de inte göra. För KD tvingas i stället satsa ganska hårt för att lansera toppkandidaten Ella Bohlin, som inte är någon superkändis.

Få ut mer av dagen
Vill du få ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Pil Klicka här för ett bra erbjudande.
1 månad gratis!
Genom att kommentera på Dagen.se så godkänner du våra regler

Om bloggen
Personligt färgade noteringar om små och stora händelser i Sverige - med en tydlig övervikt för det inrikespolitiska livet, som det ingår i mitt uppdrag att bevaka
Arkiv
2011
Juli 2011 - 2 inlägg
Juni 2011 - 3 inlägg
Maj 2011 - 4 inlägg
April 2011 - 5 inlägg
Mars 2011 - 12 inlägg
Pil tidigare


Följ oss via
Tror du frikyrkan har en framtid?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Dagen
Tjänstgörande webbreporter: Dagen
Ansvarig utgivare: Daniel Grahn
Följ Dagen:
Dagen på Facebook
Dagen på Twitter
Dagen på YouTube
Dagen på Vimeo
Dagen i din RSS-läsare