Jag har reagerat på ett argument som ibland dyker upp i diskussionen om darwinismen. Med ojämna mellanrum skyller debattörer på darwinismen i samband med mord eller massmord. Morden skulle vara den logiska följden av hans lära.
Jag håller inte med om att det är darwinismens fel. Man måste göra skillnad mellan vara och böra. Darwins teori gällde hur han uppfattade att världen har utvecklats, inte hur människan bör organisera sina samhällen. Det är inte rimligt att han ska ta ansvar för vilka slutsatser en del människor drar av hans verklighetsbeskrivning.
Survival of the fittest, för övrigt mer precist än "den starkares överlevnad", var en term som myntades av Herbert Spencer, inte Charles Darwin. Spencers idéer la grunden till socialdarwinismen.