Torsdag 18 mars 2010
DAGEN
Nominerad till årets Dagstidning - Digitala medier 2009
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});
2010-01-27 | 12:57
Nu tar jag tjänstledigt, så min blogg kommer att ligga nere några månader. Men fortsätt läsa Dagen....
Anders Gustafssons
utrikesblogg

Selma Lagerlöf, rasbiologin och nazismen

Journalisten Bosse Schön har skrivit en något märklig debattartikel på Newsmill om att Selma Lagerlöf 1922 sponsrade en rasbiologisk skönhetstävling. Han skriver bland annat:

"I Sverige tappade vi närminnet och drog en glömskans dimridå över Hitlersbeundran, medlöperi och eftergiftspolitik. Men tigandet är inget svar. Därför kommer skelletten att fortsätta ramla ur garderoberna. Ingmar Bergman och Ingvar Kamprad är två världsberömda svenskar som i ungdomen visat sig ha varit nazianstuckna (båda valde att själva berätta). Nu är det Selma Lagerlöfs tur. Till hennes försvar ska sägas att hon fördömde judeförföljeserna i Nazityskland på 1930-talet. 1940 hjälpte hon den tyska judiska författarinnan Nelly Sachs att fly till Sverige."

Jag blir lätt förvånad, eftersom Schön har skrivit artiklar, böcker och producerat radiodokumentärer om rasbiologi och tvångssteriliseringar tidigare. Han var långt före Maciej Zaremba.

Selma Lagerlöfs personliga övertygelser i den här frågan vet jag inget om. Men att hon bara ett år efter Nazistpartiets bildande i Tyskland skulle ha läst partiprogrammet och kommit fram till att hon sympatiserade med Hitler och hans kumpaner känns lite långsökt. Särskilt baserat på att hon under inte klargjorda omständigheter donerade böcker till en svensk rasbiologisk tävling.

Men framför allt vänder jag mig mot den otidsenliga tolkningen att rasbiologin, eller eugeniken, var så tydligt kopplad till nazismen. Eugeniken var en kvasivetenskap som fann genklang i de mest skilda samhällen världen över: I den svenska folkhemsvariant som Maija Runcis visade på i den avhandling som Maciej Zaremba byggde sina uppmärksammade artiklar på i mitten av 90-talet; hos nazisterna med sin übermenschenideologi; hos kriminalvården i Kalifornien (de första registrerade tvångssteriliseringarna, för övrigt innan Mendels genetiska experiment hade återupptäckts); eller i den brasilianska rörelse som kallades branqueamento. Listan kan göras längre.

Tänk också på att den svenska lagen om tvångssterilisering från 1941 avskaffades först på 1970-talet. Få kopplade alltså ens samman den med nazismen ens efter Andra världskriget.

Inte bara de bakomliggande resonemangen skilde sig åt. Bland de länder som införde tvångssterlilisering tillämpades den väldigt olika. Sverige var nitiskt. Och över 90 procent av offren i vårt land var kvinnor.

Jag tror att vi, om vi kopplar eugeniken endast till nazismen, inte i tillräcklig utsträckning kommer att göra upp med vår historia. Nazismen blev paradoxalt nog en sorts alibi. De drog ju rastänkandet till sin yttersta gräns: folkmordet. Men att se hur djupt rasbiologins rötter tilläts växa i vår egen mylla, oberoende av nazismen, är betydligt smärtsammare.

Om detta borde vi berätta.

Rättelse: Jag skrev i den här bloggposten om Bosse Schöns radiodokumentärer och hans tidiga uppmärksammande av tvångssteriliseringarna. Blackout! Jag tänkte på Bosse Lindquist. Läs hans bok Förädlade svenskar.

Publicerad: 2009-07-28 21:43
Vill du får ut mer av Dagen?
Prenumerera på tidningen Dagen.
Klicka här för ett bra erbjudande.
 
Prenumerera på resultatet via RSS Alla kommentarer till denna bloggpost via RSS
Visst, kvinnor måste man alltid kontrollera och registrera och diskutera. Männen går fria - boys will be boys säger man och rycker på axlarna.

Jag har stor respekt för kvinnor som bryter mot normerna och har ett utlevande sexliv, till exempel. Jag har glömt termen just nu (självklart finns det en term, de får ju inte bara finnas). Även om jag tror att de förlorar på en massa sätt på det också. Men kvinnor förlorar alltid enligt devisen dubbelbestraffning, det gäller bara att själv välja på vilket sätt.

Jag är kluven angående Selma Lagerlöf och dylika anakronistiska historieskrivningar. Det är klart att många trodde på de här grejerna då. Pseudovetenskap was da shit inom alla discipliner, verkligen inte bara biologin. Så det ursäktar Selma lite. Men å andra sidan kan man inte alltid ursäkta allt folk har gjort bara för att en massa andra människor också gjorde det. Det fanns även på den tiden kritiska röster. Det gäller att vara normkritisk och se det (säger inte att du inte är det - du brukar ta åt dig fast jag är så snäll, så snäll). Socialister till exempel var ju de första att stryka med i Nazityskland. Och det gäller att se hur rasbiologin yttrar sig i dag, vad i dagens samhälle som är arvtagaren liksom.
Maja - 2009-07-28 22:30
Maja, i de kaliforniska fängelserna var det män som tvångssteriliserades. I Sverige var det kvinnor.
Och jag menar inte att Selma är ursäktad, om hon var en stor anhängare av rasbiologin. Men jag vill ha en historieskrivning som inte känns anakronistisk.
Det svåra är att vara vaken inför vilka frågor som i dag är så accepterade och integrerade i vårt samhälle att vi överhuvudtaget inte reflekterar över dem. Men som kommande generationer kommer att ställa oss vid skampålen för. Bit i den.
Anders Gustafsson - 2009-07-29 09:32
Jag blir lite illa berörd, för när blir en människa då förlåten? Under den tid då Hitlers nazism var på frammarsch vann hans idéer extrem popularitet i en del kretsar. T o m min egen motståndshjälte, Hans Scholl (En av medlemmarna i Münchengruppen Vita Rosen, han blev avrättad 1943), gick till sin pappas "förtvivlan" med i Hitlerjugend innan han kom till insikt och blev aktiv i motståndsrörelsen. Så kan det nog ha varit med en hel del "Selmor" också, även om det inte nödvändigtvis är sant om just Selma Lagerlöf? Gamla kändisars eventuella tillfälliga rasist- eller nazisympatier börjar lukta ren reklam - för att det väcker omedelbart intresse. När en företeelse är ny är det också svårare att genomskåda ondskan därinne - vilket även gäller kyrkliga rörelser som skenar iväg. Så man kan nog gå på nitar vad gäller skönhetstävlingar och allt vad det kan vara, innan man förstår vad som är sjukt i det hela.
Emma Jacobsson - 2009-07-29 11:16
Ja och amen, Emma.
Anders Gustafsson - 2009-07-29 11:21
Jag kommenterar igen, för jag råkade ute på stan nu idag på en DVD om Hans Scholls syster Sofie. Hon är min andra motståndhjälte, också avrättad. De var inte bara emot att använda våld. De var också så modiga, och pålitliga och kloka och jag vet inte allt de lyckades med i sin stora litenhet där mitt i rövarnas kula i München. Apropå såväl skamfläckar i historien som just familjen Scholl. Farsan var ju en hjälte han med, internerad som han blev för sin socialdemokratiska (och därmed också antinazistiska)övertygelses skull. Det var en del bråk i familjen innan Hans kom på bättre tankar. Det borde vara mer intressant att skriva om det rakryggade försvaret för människorätten, än att skriva om någon författares eller idrottares eventuella snedsteg då de kom bort sig i vad som borde varit så lättgenomskådat rätt i livet, i eftertankens klara blekhet.. närapå hundra år senare? Fegheten och dumheten och aningslösheten i den kombinationen förtjänar väl också att beskrivas och förklaras förstås. Utan att urskulda. Så är det väl också...
Emma Jacobsson - 2009-07-29 18:44
Det är modigt att skriva:Jag tror inte att vi kommer att göra upp med vår historia...I nutidens moral finns ingen etik,inget sanningssökande,inget patos för medmänsklighet- vi bara höjer och sänker människor, i all synnerhet inför ett kommande val, och vi låter syndarna själva få avslöja synden i journalistisk klädedräkt...det handlar ju bara om små stackars vilsegågna människor och inga brottslingar...Det finns en stor snårskog att meja ner,innan vi kan gå framåt och visa ungdomar på alternativa livsstilar...men den inre kunskapen visar ibland på positiva överraskningar...
Monika Ljung - 2009-07-29 21:59
Ni har alla så bra synpunkter som kommer fram. Jag vill bara lägga till att det är så enkelt att ge sig på döda människor som lät sig bedras. Jag vet att Kirunas grundare Hjalmar Lundbohm och fotografen Borg Mesch som dokumenterade stadens födelse bidrog mycket mer aktivt än Lagerlöf till en folktypsutställning och långt innan Mein kampf blev skriven skrev tomtepappan Viktor Rydberg om "ögon blå".

Det vi kan lära oss är att sluta se européen och svensken som något lite bättre än alla andra folkslag. För på ett eller annat sätt finns den föreställningen kvar. Som ett axiom ligger tanken att EU är mer sofistikerat än USA och Sverige mer "normalt", modernt, hygieniskt och vidsynt än alla andra länder i världen osv.

Om vi skulle rensa upp i vår egen tids föreställningar skulle vi knappast ha energi kvar till att nagelfara varje handling hos döda författare.
Alma Mater - 2009-08-04 11:30
Skriv en kommentar

Namn (Måste anges)

Epost (Måste anges, publiceras ej)

Prenumerera på nya kommentarer via epost
Hemsida

Kommentar



Om bloggen
En del politik, en del musik, en del infall.

anders.gustafsson@dagen.se
Arkiv
2009
Augusti 2009 - 7 inlägg
Juli 2009 - 10 inlägg
Juni 2009 - 17 inlägg
Maj 2009 - 26 inlägg
April 2009 - 32 inlägg
tidigare




Vad är en blogg?
Vem vill du se som Fredrik Reinfeldts andlige rådgivare?
Anders ArboreliusAnders BengtssonAnders BlåbergUlf EkmanPelle HörnmarkVictor PokeKarin WibornGöran ZettergrenAnnanAnders Wejryd
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård
Tjänstgörande webbreporter: Hasse Boström
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|