I arabvärlden har antisemitismen blivit en integrerad del av vardagen: antijudiska karikatyrer i dagstidningar, antisemitiska tv-program och böcker samt statligt sanktionerad propaganda om en judisk världskonspiration, påpekar fp-riksdagsledamoten Fredrik Malm i en fråga till utrikesminister Carl Bildt (m).
– Förnekelse av Förintelsen är standard och böcker som Mein Kamps och Sions vises protokoll har sedan länge tillhört storsäljarna i arabvärlden.
Denna ohejdade hets mot judar och det judiska folket utgör ett allvarligt hinder för fred och försoning i Mellanöstern och ett stort brott mot historiska fakta.
Mot bakgrund av detta frågar Malm på vilket sätt utrikesministern tänker arbeta mot antisemitism i arabvärlden.
Fredrik Malm påpekar att modern antisemitism har funnits i arabiska länder sedan 1930-talet, då arabiska företrädare inledde ett samarbete med Nazityskland och importerade en stor del av den tyska antisemitiska propagandan till arabvärlden.