SKTF Ekumeniska är en fackavdelning för frikyrkoanställda. De anställdas position blir svag om många väljer att stå utanför när nu många församlingar valt att vara med i Arbetsgivaralliansen.
Vi lever i en tid av förändring. Frikyrkokartan ritas om, både lokalt och på riksplanet. Församlingar går samman. Pastorer får gå ner i tjänst, eftersom församlingars ekonomiska bärkraft sjunker. Samfund inleder processer om samgående. Lite motsägelsefullt sker både en avkristning och en påkristning på samma gång i Sverige och vi behöver förhålla oss till både och.
En sak kan vi vara säkra på: inget kommer att förbli som förr. Vi måste finna former för att verka i den tid vi lever och ha en fortsatt stark tro att evangeliet om Jesus Kristus äger kraft. Tiden är inte inne att lägga oss ned och dö, utan ta oss an de redskap vi behöver för den tid som nu är.
Med detta i tanken är vårt ärende det ansvar som frikyrkorna har som arbetsgivare och det vi som är anställda i dessa församlingar har i dag. Att församlingsledningar tar till de redskap som finns för att skapa en god arbetsmiljö för anställda är en (av flera) mycket viktiga förutsättningar för påkristningen i Sverige.
Vi ser med glädje att de allra flesta pingstförsamlingar i dag är med i Arbetsgivaralliansen och att Evangeliska Frikyrkans (EFK) styrelse nu rekommenderar EFK-församlingar att också ansluta sig. Det ger redskap för församlingar att hantera nödvändiga omställningar rörande personalfrågor och på det sättet skaffar sig församlingarna tillgång till nödvändig kompetens för att fungera i den mycket viktiga arbetsgivarrollen.
Däremot är vi undrande över varför våra egna kolleger inom pingströrelsen och EFK har svårt att tänka sig gå med som medlem i SKTF Ekumeniska. SKTF Ekumeniska är den fackavdelning som nu är bildad just för oss frikyrkoanställda. Våra löne- och anställningsvillkor för de kommande åren förhandlas nu fram av Arbetsgivaralliansen och SKTF.
Vår position blir svag om många väljer att stå utanför. Däremot blir arbetsgivarens position stark, eftersom många församlingar nu valt att vara med i Arbetsgivaralliansen och ytterligare fler kommer med stor säkerhet att ansluta sig nu när även EFK rekommenderar "sina" församlingar att ansluta sig.
Det finns i dag stora behov av förbättringar i anställningsvillkoren för oss frikyrkoanställda och redskapet för att förbättra är att gå med i SKTF Ekumeniska och på det viset få fram ett bättre kollektivavtal än de svaga rekommendationer som hittills rått (åtminstone inom EFK).
Vi lider med våra pastorskolleger som drabbas av uppsägning eller känner tryck på att själva säga upp sig. I en sådan situation finns behov av kvalificerad hjälp, så att villkoren kan bli så bra som möjligt. Att få stöd och hjälp av en ombudsman är ovärderligt, när relationen med församlingsledningen kanske knakar och kommunikationen kärvar. För den som i dagsläget känner sig trygg i sin anställning är det en solidarisk handling att vara med, eftersom man är med och skapar resurser för att hjälpa sina kolleger.
Vi kan inte bromsa samhällsförändringar, men vi kan med ett bra kollektivavtal vara med och styra dem. Vi tror att kollektivavtalet är ett redskap som både arbetstagare och arbetsgivare behöver för att hantera de förändringar vi står inför.