Jonas Gardell skriver ny bok – om Jesus

Textstorlek | Publicerad: 2008-06-03 13:52 | Uppdaterad: 2008-06-03 14:07
Nästa år kommer Jonas Gardells bok "Om Jesus", en uppföljare till förra boken "Om Gud". I sin promotionsföreläsning i Allhelgonakyrkan i Lund i torsdags gav hedersdoktorn sin bild av Jesus. En bild som han tvingats ompröva sedan barndomens frikyrkouppväxt.

Jonas Gardell bjöd på sig själv och sina funderingar under den föreläsning som mer kom att likna en predikan i Allhelgonakyrkan, skriver Sydsvenska dagbladet. Den nya boken "Om Jesus", som kommer i april nästa år, har precis som den förra faktagranskats av teologerna i Lund. I sin föreläsning gav Gardell sin bild av Jesus. En bild som i dag skiljer sig från den han växte upp med.

- Då var allt enkelt. Om man trodde på Jesus blev man frälst. Om man inte trodde fick man skylla sig själv. Man hade svaret utan att ställa frågan. Men vi måste omskapa vår bild av Jesus. Istället för en vacker, vit man med långt brunt hår, skägg och jämna tänder ska vi se en enkel, fattig hantverkare, tandlös och åldrad i förtid som var analfabet.
- Står ni ut med det? Och vad betyder det att han var Guds son? Hur blev han det? Vi måste börja ställa frågor innan vi ger självsäkra svar, sa han enligt tidningen.

Gardel poängterade skillnaden mellan kyrkans syn på Jesus och det evangeliet beskriver. Jesus ville spränga hierarkier som stänger människor ute, menar han.

- Varje gräns vi sätter för Guds kärlek är vår egen gräns. Varje gräns är vår egen oförmåga till kärlek, slog han fast.

Therésia ErneborgTherésia Erneborg
Reporter

Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|