Katoliker och ortodoxa accepterar homosexualitet och abort i större utsträckning än evangelikaler i USA. Det visar Pew Forums undersökning om amerikanernas religiösa liv.
48 procent av de tillfrågade katolikerna tycker att abort ska vara lagligt i alla eller de flesta fall, att jämföra med 33 procent av evangelikalerna. Bland de ortodoxa hade 62 procent samma uppfattning. Också bland judar (84 procent) och muslimer (48 procent) accepterades abort i fler fall än bland evangelikalerna.
När det gäller synen på homosexualitet visade undersökningen samma tendenser. 58 procent av katolikerna och 48 procent av de ortodoxa tyckte att homosexualitet skulle accepteras, medan bara 26 procent av evangelikalerna höll med. 79 procent av judarna och 27 procent av muslimerna ansåg att homosexualitet ska accepteras.