DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4, #next5', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4, #prev5' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!

Edsingers bokstavstro oroar

Publicerad: 2008-07-16 03:00 | Uppdaterad: 2008-07-21 14:16
Textstorlek

Olof Edsinger, generalsekreterare för Evangeliska fosterlandsstiftelsens ungdomsorganisation, lämnar inga öppningar för dialog om homosexualitet i sitt inlägg den 25 juni. Han skriver: "Sanningen är den att det finns ett stort antal texter som beskriver homosexuell utlevnad som synd, men inte en stavelse som öppnar för ett bejakande av nämnda livsstil."

Den svåra frågan om homosexualitet avfärdar Edsinger i en mening, utan behov av bibeltolkning. Kyrkans syn på homosexualitet är styrd av en politisk agenda, menar han. Jag vill därför ge en bild av det omfattande teologiska arbete som utförts i denna fråga inom Svenska kyrkan.

Skriften "De homosexuella och kyrkan" utkom i början av 1970-talet. Den bidrog till att öka kunskapen och undanröja fördomarna. Där konstaterades bland annat att det finns en genuin homosexualitet. Detta var betydelsefullt, därför att då betraktades homosexualitet fortfarande som en sjukdom - först 1979 hävde Socialstyrelsen sjukdomsklassificeringen.

 

Det som beskrivs i bibeltexterna är inte "det slags homosexualitet, som är ett genuint uttryck för personlighetsinriktning mot det egna könet. Bibeltexterna talar inte heller om varaktiga homosexuella förhållanden", framhöll man. Homosexfrågan behandlades i ytterligare ett par teologiska arbetsgrupper under 1980- och 90-talen.

Efter bearbetning av frågan i Teologiska kommittén föreslog kyrkostyrelsen att kyrkomötet 2005 skulle fatta följande beslut:

- det är för kyrkan uteslutet att fördöma homosexualitet

- kyrkan ska aktivt motverka diskriminering av homosexuella

- homosexualitet är inte skäl för att vägras vigning till kyrklig tjänst

- kyrkostyrelsen får utfärda en ordning för välsignelse av partnerskap.

 

I läronämndens yttrande till kyrkomötet heter det bland annat: "När ställning tas till denna fråga är det ofrånkomligt att hänsyn tas till nutida erfarenheter, fakta och synsätt. En bibeltolkning som helt bortser från detta, för att låta etiken grundas på enbart vissa bibelställen, kan knappast accepteras som en genuint evangelisk-luthersk bibelsyn ... Vid svåra tolkningsfrågor måste Bibeln läsas med Kristus som dess kärna och stjärna ... Allt vad Gud begär av oss i vårt samliv med varandra sammanfattas i kärleksbudet. Den relevanta frågan är med andra ord: Skadar man sin nästa genom att leva i en samkönad parrelation?"

Det är, som vi kan se, ett omfattande teologiskt arbete som väglett Svenska kyrkan till att bejaka samkönade parrelationer. För Edsinger är detta ingenting värt.

 

Frågan om kvinnopräster vill Edsinger lösa genom att skapa ett icketerritoriellt stift för de män som vägrar att samarbete med kvinnliga präster. Ja, diskriminering kan ta sig många former. Skulle det i nådens år 2008 vara en kallelse för EFS att medverka till att skapa en frizon där manliga präster inte riskerar att konfronteras med kvinnliga kollegor? Bevare oss från en sådan kyrka!

För mig är det oroande att Edsinger, med den bibelsyn han har, står som ledare för EFS unga.

Georg Andersson, Umeå
Visste du att biståndspengar används till flyktingmottagning?
Det är nu för sent att svara på denna fråga.
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Johannes Ottestig
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
Dagen på Facebook
|
Dagen på Twitter
|
Dagen på Bloggy
nbcArr[nbcArr.length] = 'PAN'; bcArr[bcArr.length] = '838798'; nbcArr[nbcArr.length] = 'HS'; nbcArr[nbcArr.length] = 'JOBB'; nbcArr[nbcArr.length] = 'MIT1'; bcArr[bcArr.length] = '797677'; nbcArr[nbcArr.length] = 'PEL2'; if(bcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/bannerCount.ashx', data: {bannerId: bcArr}, type: 'POST' }); } if(nbcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/nonBannerCount.ashx', data: {position: nbcArr}, type: 'POST' }); } } callBannerTracking();