Folkpartiet: Åsiktsskillnaderna mellan oss och kristdemokraterna är inte jättstora

Textstorlek | Publicerad: 2008-11-07 06:00
Fredrik Reinfeldts förhoppning om fri röstning kan komma på skam när regeringen nu tvingas flytta "äktenskapskrisens" lösning till riksdagen.

Metoden - att lämna över ett ofärdigt regeringsförslag - är minst sagt ovanligt. Men för de riksdagsgrupper som nu tar över är frågan inte ny, de har hela tiden deltagit i förhandlingarna.

- Det är bra att regeringen nu får lägga den frågan åt sidan och ägna sig åt för landet stora och viktiga frågor, säger folkpartiets gruppledare Johan Pehrsson.

Han ser inga problem med att hantera frågan i riksdagen och berättar att det är de tre allianspartiernas gruppledare som nu har huvudansvar för att föra äktenskapsfrågan i hamn.

Johan Pehrsson säger att han hoppas på ett gemensamt förslag i de sex partier som är överens i frågan. Men han uttrycker tydlig oro för att oppositionen ska försöka splittra alliansen, vilket de redan gjort.

- De gör allt för att lyfta fram de åsiktsskillnader som finns mellan kristdemokraterna och folkpartiet, men som jag inte tycker är jättestora, säger han.

Han kan inte säga om det blir fri omröstning i hans partigrupp. Principiellt vill han att partiet ska hålla ihop.

- Det är vikigt att riksdagsgruppen fattar beslut tillsammans, anser Johan Pehrsson.

Inte heller moderaternas gruppledare Lars Lindblad kan med säkerhet säga att det blir fri omröstning i hans grupp, trots att Fredrik Reinfeldt antytt att det skulle bli så. Den frågan äger riksdagsgruppen, påpekar Lars Lindblad och den har inte haft chans att ta ställning ännu. Men han håller med om att det är den typ av fråga som passar för fri röstning.

Har du någon uppfattning om hur många moderater som skulle rösta med kristdemokraterna?

- Jag vågar inte ha en uppfattning om det. Det finns ett antal ledamöter som gett uttryck för den ståndpunkten i debatten och vid partistämman förra året. Men hur de kommer att ställa sig vid en omröstning nu, det vet jag inte.


Fakta: Det här händer med förslaget nu

Steg 1:


  Regeringen (alla fyra partier) lägger senast i december fram en "grundproposition" om en könsneutral samlevnadslag.

Steg 2:


  Förhandlingar inleds i riksdagen - i december eller efter nyår - mellan oppositionen (s, v och mp) och tre av allianspartierna (m, fp och c) om en gemensam motion. Syftet är att skapa en könsneutral lag vilken även innehåller begreppet "äktenskap". Oppositionen har redan ett sådant förslag.

Steg 3:


  Om förhandlingarna misslyckas: M, fp och c motionerar själva om de planerade kompletteringarna.

Steg 4:


  Omröstning i riksdagen. Det kan bli tre förslag:


  Alt 1: Könsneutral äktenskapslag enligt oppositionens modell.Alt 2: Könsneutral äktenskapslag enligt fp-m-c-modell (i sak samma innehåll som oppositionens)Alt 3: Civilrättslig samlevnadslag, enligt kd:s modell.

Hasse Boström
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|