Nattvarden fick honom att återfalla i alkoholism

Textstorlek | Publicerad: 2008-11-20 10:28 | Uppdaterad: 2008-11-20 10:35
Nattvardsvinet i kyrkan var tillräckligt för att nyktre alkoholisten Bo Holmström, 68, skulle få ett återfall. Nu låter han helt bli att ta nattvarden om inte vinet är alkoholfritt.

Det var när Bo Holmström under en nykter period besökte kvällsmässan i Sundbybergs kyrka som han fick ett återfall, skriver Svenska dagbladet.

- Jag tog nattvarden och tänkte inte på att det kunde vara farligt. Jag tog en klunk och kände hur det snurrade till behagligt i huvudet. Direkt efter mässan gick jag och tog några pilsner och sedan ringde jag min lokale langare och drack i flera dagar. Det slutade med avgiftning på Magnus Husskliniken på Karolinska Sjukhuset, säger han till tidningen.

I dag har Bo Holmström varit nykter i över 14 år. Han är kyrkvärd i Svenska kyrkan i Sundbyberg och aktiv som ersättare i kyrkorådet och ordinarie i kyrkofullmäktige.

Numera är han oerhört noga med att alltid kontrollera vad som finns i nattvardsvinet. I hans hemförsamling använder man druvjuice, men det är långt ifrån standard. Om han besöker en annan församling som inte har alkoholfritt vin väljer han att hoppa över nattvarden helt.

- Att ta bara brödet är ju som en halv nattvard och det känns inte bra. För mig är nattvarden det mest centrala i kristendomen, förklarar han.
Prästen Lars Åke Lundberg tycker att det är viktigt att ta hänsyn till personer med Bo Holmströms bakgrund och ser inga teologiska problem med att använda druvjuice istället för vin i nattvarden.

- Det står i Bibeln att Jesus tog en kalk, men det står inget om innehållet. Jesus själv bröt mot många traditioner och gjorde mycket som utmanade, som att ta barn i sin famn, prata med kvinnor och annat som till slut fick honom dödad. Han sa också att de religiösa bruken är till för människorna, inte för sin egen skull. Håller vi för hårt fast i traditionerna så förråder vi innehållet, säger han till SvD.

 

Therésia ErneborgTherésia Erneborg
Reporter

Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|