Chatrine Carlson föreslås bli ny föreståndare för Pingstkyrkan i Jönköping, Sveriges tredje största pingstförsamling.
Ett enigt äldsteråd presenterade förslaget för församlingen förra söndagen och tanken är att frågan ska avgöras den 26 april.
- Det är ett fantastiskt förtroende. Jag känner stor glädje och tacksamhet, men också stor respekt inför uppdraget, säger Chatrine Carlson som i dagsläget inte vill kommentera förslaget ytterligare eftersom inget beslut ännu är fattat av församlingen.
Chatrine Carlson, 47år, är idag vice föreståndare för församlingen och har ingått i pastorsteamet sedan 2000. Tidigare har hon ansvarat för församlingens arbete bland barn och familjer.
Pingstförsamlingen i Jönköping består av 2584 medlemmar och har ett 30-tal anställda. Till ny vice föreståndare föreslås Peter Bernhardsson, även han pastor i församlingen.
Den tidigare föreståndaren, Pelle Hörnmark, valdes i höstas till föreståndare för Pingst FFS - fria församlingar i samverkan.