En arbetsgrupp inom Kristdemokraterna vill i sitt förslag till ny familjepolitik markera att partiet stödjer alla typer av familjer, inklusive homosexuella föräldrapar.
Men Tuve Skånberg, kristdemokratisk kandidat till EU-parlamentet, ser risker med att partiet på detta sätt ändrar kurs.
Förra året tillsatte kristdemokraternas partistyrelse en arbetsgrupp för att utveckla partiets familjepolitik och nyligen presenterades resultatet av det arbetet. Den nya politiken handlar bland annat om att tydligt visa att partiet stöder alla slags familjer, oavsett form och fas i livet. Man vill komma bort från stämpeln som "kärnfamiljsfundamentalister" och inte stå för en politik som uppfattas som exkluderande.
- Vi vet om att familjerna ser olika ut. Många föräldrar separerar och är ensamstående med barn, en del föräldrar är homosexuella, det kanske är två föräldrapar som delar ansvaret för barnen. Vi vill stödja alla familjer, säger Emma Henriksson, kristdemokraternas familjepolitiska talesperson.
- Alla barn har en familj och är i behov av att den fungerar så bra som möjligt, oavsett om det är en optimal familj eller inte.
"Ingen radikal förändring"Hon säger att det inte innebär någon radikal förändring av den kristdemokratiska politiken. I partiets principprogram står bland annat: "Vid utformandet av politiken gentemot barnfamiljer är det viktigt att inse att familjer ser olika ut."
- Vi kan inte bygga politiken på en utopi och bara stödja dem som är perfekta. Det är framför allt familjer som av någon anledning har det svårt som behöver stöd.
Enligt Emma Henriksson ligger det ingen motsättning att påstå att man driver en familjepolitik som är till "för alla" samtidigt som partiet är emot äktenskap för samkönade och adoptionsrätt för homosexuella.
- Våra ställningstaganden i de fallen utgår från barnens bästa, vi driver inte de vuxnas rättigheter i de frågorna, säger hon.
Flera av förslagen handlar om ekonomiskt stöd till resurssvaga familjer, men också om att utveckla formerna för föräldrautbildning. Dels genom att erbjuda utbildningar för föräldrar till barn som är i skolåren (i dag finns utbildningar under graviditet och tidiga år), dels genom utbildningar som inkluderar alla typer av familjer.
- Man kan uppleva ensamhet om man inte tillhör en normfamilj, till exempel om man är en ung singelmamma på 16 år, är homosexuell, har adopterat barn eller om det finns handikapp i familjen. Det finns många olika situationer. Det kan också gälla invandrarfamiljer med en annan kultur än den svenska, säger Emma Henriksson.
Riskerar att bli otydligaNu ska arbetsgruppens förslag ut på remiss och partiet ska ta ställning till de konkreta förslagen i höst. En som definitivt kommer att höja sin röst i debatten är Tuve Skånberg, femte namn på kristdemokraternas EU-lista. Han tror att det finns risk att kristdemokraterna nu framstår som otydliga i sin familjepolitik.
- Nyss kämpade vi för äktenskapet och förlorade det. Då kan det verka som om vi på det här sättet rättar in oss i ledet och säger: "det här är lika bra familjer som alla andra, vi kristdemokrater har ingen åsikt längre".
"Måste stå för det ideala"Enligt honom måste kristdemokraterna fortsätta att driva en politik som för fram "den naturliga familjen" som det bästa alternativet.
- Vi kan inte ha olika nivåer när det gäller ekonomisk ersättning, som bostadsbidrag och sociala bidrag. Där måste samhällets stöd vara lika för alla familjer.
- Men när det gäller sammanhang där normer överförs, som i skolans värld, eller på föräldrautbildningar och familjerådgivning i kommunal regi, så är det viktigt att samhället uttalar vilken typ av familj man vill stödja. Det är den där barn lever med sin biologiska mamma och pappa. Samhället måste stå för det ideala.
Tuve Skånberg tror att partiets interna diskussion om förslaget kommer att bli "eldfängd".
-Det handlar om att ta ut kompasskurs i ny terräng. När vissa betonar att terrängen är ny så vill jag betona att kursen måste vara den samma.