DAGEN
Dagens utmärkelser och nomineringar
$('#slideshow').cycle({
        fx:     'fade', 
        cleartype:  1,
        speed:   700, 
        pause:   1, 
        timeout: 7000,
        next:   '#next1, #next2, #next3, #next4', 
        prev:   '#prev1, #prev2, #prev3, #prev4' 
});

Få ut mer av Dagen,
klicka här!
Ärkebiskopen tycker att regeringen är för snål med bidragen till Svenska kyrkan. Kyrkor byggda före 1940 är skyddade i lagen. De får i princip inte byggas om och måste hållas i skick.

Wejryd protesterar mot ny beskattning

Hotar att sluta ta hand om gamla kyrkor om resurserna minskar ytterligare

Publicerad: 2009-08-13 03:00
Textstorlek
Anders Wejryd vill hindra att Svenska kyrkans inkomster krymper ytterligare genom att prästlönetillgångarna beskattas. I ett brev till regeringen antyder han att kyrkan kan frånsäga sig sitt ansvar för underhåll av kyrkor om den nuvarande skattefriheten tas bort.

Enligt kyrka-stat-överenskommelsen från den 1 januari 2000 är inkomsterna från Svenska kyrkans prästlönetillgångar (stiftens förmögenhet) skattebefriade till och med 2010 års taxering. Vad som ska hända därefter är inte reglerat, men Svenska kyrkan har fått signaler från regeringshåll om att skattebefrielsen kan komma att försvinna.

Det skulle innebära att församlingarna blir av med en stor del av de pengar som de använder till drift och underhåll av sina kyrkor, de flesta gamla och av stort kulturhistoriskt värde.

Gemensamt kulturarv

Redan nu är missnöjet stort med storleken på den kyrkoantikvariska ersättningen som kyrkan får av staten för underhåll av äldre kyrkor. Man menar att de skyddade kyrkorna (kyrkor byggda före 1940) är en del av det gemensamma kulturarvet och att staten borde bidra med långt mycket mer än de 460 miljoner kronor per år man får i dag.

Enligt ärkebiskopen bär Svenska kyrkan mer än hälften av de antikvariska kostnaderna för kyrkorna samt hela drift- och underhållskostnaden. Räknat på tio år har den totala ersättningen från staten för att bevara de kyrkliga kulturskatterna blivit 3,5 miljarder lägre än vad regeringen lovade när kyrkan skildes från stat. Om man dessutom beskattar prästlönetillgångarna sinar resurserna ännu mer.

Hot och erbjudande

I brevet till statsekreteraren vid finansdepartementet, Hans Lindblad, påpekar ärkebiskopen att skattebefrielsen av prästlönetillgångarna är en form för finansiering av allmännyttig verksamhet. "Skulle den försvinna ökar direkt kraven på ökad kyrkoantikvarisk ersättning eller förslag om att frånträda Svenska kyrkans förpliktelse om att hålla alla skyddade kyrkor tillgängliga och i skick", skriver han.

Detta är ett hot: beskattar ni oss, kommer vi att låsa vissa kyrkor och låta dem förfalla. Men regeringen får också ett erbjudande: låter ni bli att höja skatten, så slutar vi att bråka om den kyrkoantikvariska ersättningen - så länge den förblir så hög som i dag.

Större skada än mögel och röta

Anders Wejryd angrep redan i våras regeringen för dess "oroväckande låga intresse" för "hur de kyrkliga kulturminnena ska bevaras som ett levande arv för kommande generationer". Han skrev på DN-debatt att regeringens bristande vilja är ett större hot mot kyrkans kulturskatter än mögel, surt regn och röta.

Det nu aktuella brevet är ett led i de kontakter i frågan som pågår mellan Svenska kyrkan och finansdepartementet. I förra veckan träffade ärkebiskopen och Svenska kyrkans generalsekreterare Lars Friedner statsekreteraren Hans Lindblad för att diskutera saken. Finansdepartementet vill dock inte uppge vad som framkom vid mötet. Anders Wejryd och Lars Friedner har inte kunnat nås för en kommentar.

Anna Bieniaszewski SandbergAnna Bieniaszewski Sandberg
Reporter

08-619 24 12
Ska kristna hjälporganisationer tar emot statligt bidrag?
JaNejBryr mig inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
Dagen i mobilen Dagens nyheter i din RSS-läsare Dagen i PDF-format Dagens nyhetsbrev Prenumerera på Dagen
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Johannes Ottestig
Tjänstgörande webbreporter: Leif Cyrillus
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
Dagen på Facebook
|
Dagen på Twitter
|
Dagen på Bloggy
nbcArr[nbcArr.length] = 'PAN'; bcArr[bcArr.length] = '828795'; nbcArr[nbcArr.length] = 'HS'; nbcArr[nbcArr.length] = 'JOBB'; nbcArr[nbcArr.length] = 'MIT1'; nbcArr[nbcArr.length] = 'PEL1'; nbcArr[nbcArr.length] = 'PEL2'; if(bcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/bannerCount.ashx', data: {bannerId: bcArr}, type: 'POST' }); } if(nbcArr.length > 0){ $.ajax({ url: '/nonBannerCount.ashx', data: {position: nbcArr}, type: 'POST' }); } } callBannerTracking();