Den amerikanske presidenten Barack Obama blir allt mer impopulär i Israel. Han och två av hans judiska medarbetare hånas dagligen i israeliska medier. Det är det amerikanska motståndet mot fortsatt utbyggnad av bosättningar på Västbanken som upprör israelerna, rapporterar Ekot.
Obamas stabschef Rahm Emmanuel, som är jude, är föremål för en veritabel hatkampanj. Bland annat hånas Emmanuel i en videoparodi, framställd av biträdande chefredaktören på Jerusalem Post, Caroline Glick.
Hon skriver att Rahm Emmanuel av israeler uppfattas som en självhatande jude. Också premiärminister Netanyahu ska ha beskrivit Obamas medarbetare på samma sätt.
Opinionsmätningar under sommaren visar att endast mellan fyra och tolv procent av israelerna tror att Obama vill Israel väl.
I USA växer den judiska fredsvänstern. Till den räknas den nya lobbygruppen J-street, som arbetar för fred och en tvåstatslösning och som profilerar sig mot USA traditionella proisraeliska lobbygrupp AIPAC, som sällan går emot Israel bosättningspolitik.