Hägglund besviken på Reinfeldt

Textstorlek | Publicerad: 2009-09-18 13:34 | Uppdaterad: 2009-09-18 14:04
KD-ledaren Göran Hägglund är missnöjd med statsminister Fredrik Reinfeldts uttalande om att borgerliga väljare kommer att taktikrösta på Kristdemokraterna i nästa val. På det viset kan KD räddas kvar i riksdagen, sade Reinfeldt i en intervju i Dagens Nyheter igår.

Göran Hägglund menar att hans parti klarar fyraprocentsspärren på egna meriter.

- Jag vill självklart att mitt parti ska göra ett bra valresultat för att människor uppskattar vår politik och för att vi kan tydliggöra den politiken, säger Hägglund till Ekot.

Han säger att Reinfeldt förmodligen menat det som en vänlig gest för att visa att Kristdemokraterna är betydelsefulla för Alliansen.

- Men det kan också tolkas som att man inte tror att partiet har en politik som bär hela vägen. Det är i så fall väldigt olyckligt. Jag är övertygad om att Kristdemokraterna kommer att göra ett väldigt bra val och att människor kommer att rösta på partiet för att vi har den bästa politiken.

KD-ledaren säger att han ännu inte talat med statsministern om saken, men att han gärna vill göra det.

Leif  CyrillusLeif Cyrillus
Webbreporter

08-619 24 00
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|