Tjuvar utger sig vara från kyrkan

Textstorlek | Publicerad: 2009-10-09 11:22 | Uppdaterad: 2009-10-09 11:34
Åldringar varnas för att släppa in främlingar som utger sig för att vara från Svenska kyrkan.
- När vi gör hembesök så sker det nästan alltid efter överenskommelse, säger kyrkoherde Paul Henriksson i Karlskoga.

Flera fall av åldringsbrott i kyrkans namn har rapporterats. Och nu varnar polisen för att personer som ägnar sig åt denna verksamhet är på väg till den värmländska staden.

Brotten riktar sig mest mot gamla. När det ringer på dörren och någon eller några säger sig vara från Svenska kyrkan och vill erbjuda hjälp, bör man dra öronen åt sig, är polisens och kyrkans maning.

- Jag har fått information från polisen om att man har anledning att misstänka att personer, som tar sig in hos gamla för att stjäla, använder sig av den här metoden, säger Paul Henriksson till Nerikes Allehanda.

Han är mycket upprörd över att människor begår åldringsbrott i kyrkans namn.

- Man kommer att tänka på Bibelns ord om vargar som förklätt sig till får. Det här är ungefär samma tillvägagångssätt som när brottslingar bereder sig tillträde till äldre människors hem genom att säga att de kommer från äldrevården eller för att de ska läsa av elmätaren, säger Paul Henriksson.

Leif  CyrillusLeif Cyrillus
Webbreporter

08-619 24 00
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|