Socialdemokratiska Israelvänner vill verka i Göran Perssons anda

Textstorlek | Publicerad: 2009-10-11 18:11 | Uppdaterad: 2009-10-12 13:37
Det nystartade föreningen Socialdemokratiska Israelvänner höll på söndagen möte i Stockholm. I ett uttalande uttrycker den nyvalda styrelsen en förhoppning om framtida goda relationer mellan svenska och israeliska socialdemokrater.

- Vi vill verka i samma anda som Göran Persson under sin tid som statsminister, heter det i uttalandet.

"I mer än 60 år har Israel överlevt som demokratisk stat i en tidvis fientlig omgivning. Under de första årtiondena efter självständigheten 1948 regerades landet av demokratiska socialister. Bland vänstermänniskor, inte bara i Sverige, var sympatierna starka för den judiska staten".

Så småningom förändrades bilden av Israel i Sverige, men under Göran Perssons tid skedde en nytändning, heter det vidare i uttalandet.

"Vi Socialdemokratiska Israelvänner vill arbeta för att det ska bli fred. Vi är bekymrade över att den israeliska socialdemokratin och fredsrörelsen försvagats de senaste åren. Vi vill att socialdemokratin i så väl Sverige som internationellt måste intensifiera sitt stöd för de progressiva krafterna i Israel och Palestina".

Vid upptaktsmötet medverkade bland andra tidigare EU-kommissionären Anita Gradin. Bland de närvarande fanns riksdagsledamöter och kommun- och landstingsledamöter.

En interimsstyrelse på nio personer valdes på mötet i Stockholm.

Leif  CyrillusLeif Cyrillus
Webbreporter

08-619 24 00
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|