Biskopar i gemensamt brev: Beslutet äventyrar enheten

Textstorlek | Publicerad: 2009-10-22 17:46 | Uppdaterad: 2009-10-22 17:53
Efter beslutet om att homosexuella ska kunna gifta sig i kyrkan går nu hälften av Sveriges biskopar ut i ett gemensamt brev och beklagar det.
- Det äventyrar kyrkans enhet.

Homosexuella par ska kunna vigas i Svenska kyrkan från och med den 1 november i år. Det beslutade kyrkomötet i dag.

Men hälften avkyrkans biskopar, 7 av 14, varnar nu för för splittring i kyrkan efter beslutet. De kritiserar det sätt som beslutet förberetts på och säger i ett uttalande att beslutet om samkönade äktenskap inte är tillräckligt förankrat och inte grundats på ett riktigt sätt i kyrkans tro. De anser därför att kyrkans enhet är i fara.

"Som biskopar i vår kyrka har vi ansvar för kyrkans lära och enhet. Vi sju biskopar menar att kyrkomötets beslut om äktenskap och vigsel har tillkommit på ett sätt som inte fått en tillfredsställande förankring inomkyrkligt och ekumeniskt, inte fått en betryggande begrundning i vår kyrkas tro, bekännelse och lära och därför äventyrar kyrkans enhet."

De sju är biskopen i Växjö stift Sven Thidevall, Carl Axell Aurelius i Göteborg, Esbjörn Hagberg i Karlstad, Lennart Koskinen i Visby, Hans-Erik Nordin i Strängnäs, Ragnar Persenius i Uppsala och Hans Stiglund i Luleå.

TT/Dagen
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|