Forskare: Fel i skapelseberättelsen

Textstorlek | Publicerad: 2009-10-27 16:28 | Uppdaterad: 2009-10-28 14:28
Professor och GT-expert Ellen van Wolde, menar sig ha hittat missförstånd i Bibelns skapelseberättelse. I själva verket skapade inte Gud himmel och jord, utan bara människan.
Men det finns invändningar mot hennes teori.

Van Wolde har gjort en ny textanalys av hebreiskan och drar slutsatsen att författaren inte menar att Gud skapade världen, den fanns redan, utan bara människor och djur. Hon kommer att presentera sin tes vid Radboud Unversitet i Nederländerna, där hon studerar. Slutsatsen har hon kommit fram till genom att genomföra studier av andra skapelseberättelser från gamla Mesopotamien.

Hon menar att det hebreiska verbet "bara" som används i 1 Moseboks första kapitel inte betyder "att skapa" utan "att separera". Den första meningen i Bibeln skulle då bli "I begynnelsen separerade Gud himmel och jord".

I judisk-kristen tradition skapade Gud världen ur ingenting. Men Van Wolde menar att hennes analyser tyder på att Bibelns början inte handlar om tidens början, utan är början på en historia. Hennes tes, menar hon, passar in i andra gamla texter som säger att jorden var en stor vattensamling där monster levde i mörker.

- Det var något fel med verbet "bara", säger hon enligt the Telegraph. Gud var subjekt och följdes av två eller fler objekt. Varför skapade Gud bara en sak eller ett djur istället för fler?

Av det drar hon slutsatsen att han inte skapade utan separerade. Jord från himmel, land från hav, sjömonster från fåglar. Vattnet fanns redan där.

- Idén att Gud skapade ur ingenting är ett stort missförstånd, säger hon.

Hon hoppas hennes tes ska skapa debatt, inte bara för att den är ny men också för att den rör vid hjärtat hos många troende människor.

Filosofie doktor Allan Emrén som studerat Bibelns skapelseberättelse ur kvantfysiskt perspektiv, menar att den tolkningen av ordet "bara" framförts förr men aldrig fått riktigt fäste. Han ser två invändningar mot hennes tes.

- "Bara" förekommer endast på två ställen i skapelseberättelsen, i vers 1 och vers 27 som handlar om människans skapelse. Om hon har rätt varför används inte ordet när det gällde att skilja ljus från mörker? Eller vatten från torr mark?

Det andra som talar emot tolkningen är att den utgår från föreställningen att Bibelns skapelseberättelse är en förvanskad version av tidigare skapelseberättelser, till exempel den i Gilgamesh-eposet, säger Emrén. Den senare kan dock inte tolkas som ett försök att beskriva vad som verkligen har hänt, vilket Bibelns berättelse kan.  

Kerstin DoyleKerstin Doyle
Reporter

08-619 24 40
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|