Kristina Frisk, överstelöjtnant i Frälsningsarmén; Anders Bengtsson, missionsföreståndare Svenska alliansmissionen; Olle Alkholm, kyrkosekreterare i Svenska missionskyrkan; Ulf Ekman, Trosrörelsen; Knut-Bertil Nyström, programledare för församlingsprogrammet inom Evangeliska frikyrkan; Elisabeth Englund, ordförande i kyrkostyrelsen för Metodistkyrkan i Sverige; Karin Wiborn, missionsföreståndare Svenska baptistsamfundet; Pelle Hörnmark, föreståndare Pingst FFS

Samfundshöjdare svarar på frågan om homovigslar

Textstorlek | Publicerad: 2009-10-28 03:00 | Uppdaterad: 2009-10-28 12:49
1) Är det samfundet, församlingen eller den enskilda pastorn som får besluta om vigsel av homosexuella? 2) Om en församling och/eller dess pastor går emot samfundets vilja - vad händer då?
Kristina Frisk, överstelöjtnant i Frälsningsarmén:

1) - Det är samfundet som avgör detta. Är det så att staten tvingar oss att viga avsäger vi oss vigselrätten.

2) - Det går inte. Varken en major eller en kår kan ta det beslutet, utan man ska följa det som samfundet säger - man ska inte viga homosexuella.

Anders Bengtsson, missionsföreståndare Svenska alliansmissionen:

1) - Ytterst sett är det den som har vigselrätt som avgör, och vi kan inte ägna oss åt myndighetsutövning mot församlingar och enskilda pastorer. Samtidigt så tydliggör vi som samfund hållningen att vi inte ska viga homosexuella.

2) - Om en pastor skulle vilja det skulle vi nog ta ett samtal, men vi har inga automatiska disciplinära åtgärder som skulle slå till. Pastorerna är ordinerade inom samfundet, och då lovar man att verka i solidaritet med samfundet. Jag tror inte det kommer att hända.

Olle Alkholm, kyrkosekreterare i Svenska missionskyrkan:

1) - Den frågan kan jag inte svara på i nuläget. För tillfället arbetar den teologiska kommittén med frågan och vi kommer att lägga fram ett förslag som kyrkostyrelsen ska ta ställning till i slutet av november. Den 20-21 november kommer kyrkostyrelsen att fatta beslut. Efter det datumet går det att besvara frågan. Fram till dess har vi i Missionskyrkan sagt att vi inte ska viga par av samma kön.

2). - Svaret är egentligen det samma som på första frågan. Efter den 21 november kan vi berätta hur det blir. Men den hållning vi haft till att välsigna par som ingått partnerskap har varit att det får avgöras av den pastor och den lokala församling i samverkan där frågan varit aktuell. Om vi kommer fram till samma slutsats i vigselfrågan är för tidigt att säga.

Ulf Ekman, Trosrörelsen (svarar alltså för samfundet, inte bara för Livets ord Uppsala):

1) - Vi har en vigselnämnd som äger vigselrätten och beviljar den åt församlingar och pastorer. Vi har diskuterat den här frågan och det blir mer samtal när vi möts till predikantdagar i november. Men vårt konsensus är att vi inte viger homosexuella.

2) - Då skulle vi inleda med att ha ett teologiskt samtal. Men jag håller det inte så där jättetroligt att det sker, vad jag vet finns det ingen församling eller predikant hos oss som funderar kring detta, men det är intressant att fundera på det teoretiskt, förstås.

Knut-Bertil Nyström, programledare för församlingsprogrammet inom Evangeliska frikyrkan:

1) - Samfundet har tagit ett beslut om församlingsordning, och i det står det att vigsel ska äga rum mellan man och kvinna. Om någon inte följer det skulle vi definitivt ta ett samtal med den församlingen, och vad som sen skulle hända beror så på det aktuella läget.

2) - Om det skulle äga rum "utanför" församlingen så skulle vi ta ett samtal med den pastorn. Vi vill ta bort privatiseringen av vigseln. Även den är en församlingsangelägenhet, och därför strävar vi efter att alla vigslar ska ske så att säga inom församlingen. Det är inte okej att gå emot församlingsordningen. Jag skulle bli mycket förvånad om det skulle hända.

Elisabeth Englund, ordförande i kyrkostyrelsen för Metodistkyrkan i Sverige:

1) - Eftersom vi är en världsvid kyrka så är det en fråga vi över huvud taget inte får besluta om i Sverige. Den frågan avgörs vid generalkonferensen som hålls vart fjärde år. Och det beslut som generalkonferensen har tagit är att metodistpastorer inte får viga par av samma kön.

2) - Svaret är givet. Eftersom generalkonferensen beslutat att metodistpastorer inte får viga personer av samma kön så kan varken församlingar eller pastorer viga homosexuella. Och det är biskopens ansvar att se till att pastorer och lekmän följer kyrkoordningen. Om en pastor skulle gå utanför sina befogenheter och ändå viga par av samma kön så kan han bli suspenderad, avkragad. Det har vad jag vet aldrig inträffat i Metodistkyrkan i Sverige.

Karin Wiborn, missionsföreståndare Svenska baptistsamfundet:

1) - I slutänden är det den som har vigselrätten. Den pastor som har vigselrätten kan aldrig tvingas att handla mot sitt samvete. Det känns också viktigt att den som arbetar på församlingens uppdrag har stöd för sin uppfattning i sin församling.

2) - Om en pastor vill viga, men församlingen inte står bakom det kan en sådan handling inte ske i församlingen, vilket naturligtvis gör det hela komplicerat. Jag tror att det går att hitta en lösning, men risken finns alltid att människor blir ledsna och sårade. Som jag sa på första frågan tycker jag inte att någon ska behöva viga par av samma kön som inte vill göra det. Vi har rätt att viga men vi har ingen vigselplikt. Jag vill alltid respektera en samvetsövertygelse.

Pelle Hörnmark, föreståndare Pingst FFS:

1) - Det är vigselnämnden som äger vigselrätten, varje församling har rätt att nyttja den och ge pastorer behörighet att använda sina församlingars nyttjanderätt. Vi har skrivit ihop oss i vigselnämnden så att det uttryckligen står att en vigsel i pingst sker mellan man och kvinna.

2) - Min bedömning är att man fråntas sin vigselrätt/vigselbehörighet då.

Enkät: Carl-Henric Jaktlund, Thomas Manfredh, David Wingren
Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|