I en ny prognos skriver Migrationsverket kraftigt upp antalet ensamkommande flyktingbarn i år.Ökningen är en tredjedel mot för tre månader sedan, vilket gör behovet av kommunplatser ännu mer skriande.
I den nya prognosen till regeringen tror verket att cirka 2400 ensamkommande flyktingbarn under 18 år kommer till Sverige under 2009. Det är en ökning med hela 33 procent jämfört med prognosen den 30 juli, då verket - utifrån antalet dittills under året - spådde att 1800 barn skulle komma.
De senaste fem veckorna har cirka 60 barn per vecka kommit till Sverige, enligt Migrationsverket.
Jämfört med andra asylsökande kräver dessa barn och ungdomar särskilda insatser. Men verket har haft svårt att få kommuner att sluta avtal om att ta emot barnen. Redan är läget i de fyra så kallade ankomstkommunerna - Malmö, Mölndal, Sigtuna och Solna - "mycket ansträngt", enligt prognosen. Där finns redan cirka 400 barn i tillfälliga boenden och som väntar på plats i andra kommuner.
Om 2400 barn skulle komma är det hela elva procent av alla asylsökande, och läget i ankomstkommunerna ansträngs ytterligare.
Också på längre sikt tror verket på fler ensamkommande. Prognosen tror på 2400 barn även nästa år, att jämföra med 1300 i prognosen i juli. För 2011 och 2012 siar verket om 1800 respektive 1600 ensamkommande barn, mot 1000 för vardera år i prognosen i juli.