Våga vara en manlig pappa!
Textstorlek

| Publicerad: 2009-11-16 17:37 |
Uppdaterad: 2009-11-24 09:51Många är vilsna i sin papparoll. Visst är det positivt att den moderna pappan är mjukare och visar känslor. Men det är inte detsamma som att gömma undan sina manliga sidor, var tydlig, fysiska och rak.
En pappa ska vara närvarande och visa känslor tillsammans med sina barn - som män. För visst finns det en grundläggande skillnad på hur män och kvinnor visar känslor. Sedan kan detta variera stort. Men barn behöver inte tusen alternativ att välja mellan utan förstå att det många gånger bara finns ett alternativ. Och jag tror att vi som pappor är bra på att vara tydliga. Det kan ibland vara en dålig sida hos oss män, då vi ska visa känslor. Men det är skönt för ett barn att ha enkelhet och tydlighet i sin uppväxt. För det uppskattar vi själva i våra liv.
Vi pappor är också bra på att vara fysiska. Samtidigt som vi kan brottas, hissa och bära våra barn så kan vi visa allvar genom att våga ta i dem och genom beröring visa när något är fel. Absolut inte slå eller skada dem, men barn talar själva ett fysiskt språk när de blir arga, då kan vi kommunicera med dem på samma sätt.
För visst talar män och kvinnor olika språk. Och det gäller för oss pappor att fundera ut vilket språk vi ska använda oss av i vår papparoll. Det är inget negativt att vi talar olika språk, tvärtom. Det berikar livet. Vad tråkigt det skulle vara om män och kvinnor vore likadana. För mig blir detta tydligt när vi ska fostra våra tre pojkar (6, 4 och 3 år). Våra grabbar är alla fysiska på olika sätt. Och de lyssnar på olika sätt. Vissa gånger lyckas mamma bättre att kommunicera med dem, andra gånger är det jag.
Därför är det viktigt med närvarande pappor under barnens uppväxt. Oftast är det kvinnan som finns mest närvarande. Oavsett om vi väljer att skola in våra barn tidigt eller sent i förskolan så är det kvinnan som finns där. Det är fortfarande en hög procent av föräldraledigheten som mamman står för, även om vi pappor blivit bättre på att ta ut föräldraledighet. Och när de skolas in så är det fortfarande flest kvinnliga pedagoger på Sveriges förskolor. Därför behöver barn höra oss pappor, hur vi uttrycker oss och hanterar livet.
Det här är kanske känsligt att ta upp i vårt jämställda land, men jämställdhet innebär väl ändå inte att det kvinnliga och manliga ska försvinna och allt bli neutralt. Det blir fel då den ena eller den andra blir allt för dominant. Precis som kvinnor kan blir nedtryckta av sina män så tror jag att många män i dag är nedtryckta av sina kvinnor, på ett eller annat sätt. Och det är då den frånvarande manliga papparollen kan resultera i trasig och vilsna barn.
Jämställdhet är där kvinnan får vara mamma fullt ut och där mannen får vara pappa fullt ut. Och eftersom detta riktar sig till alla pappor, så är min uppmaning att våga vara manlig pappa. Lycka till!
Jakob Olofsgård Jakob har varit gift med Therese i 10 år och har tre vilda pojkar, Eddie(6),Ville(4) och Sigge(3). Pastor i Tenhult.