Stopp för irakiskt val

Textstorlek | Publicerad: 2009-11-18 13:19 | Uppdaterad: 2009-11-18 13:20

Iraks statliga valkommission har avbrutit alla förberedelser för valet på grund av vicepresidentens veto mot vallagen, rapporterar Reuters.

Om valet, som är planerat till någon gång mellan 18 och 23 januari, blir rejält försenat kan USA:s reträttplaner från Irak påverkas.

VicepresidentenTariq al-Hashimi protesterar mot att vallagen inte garanterar tillräckligt många platser i parlamentet till irakier i exil och minoriteter i landet. al-Hashimi är sunnimuslim, och många sunniter som stod Saddamregimen nära har lämnat Irak efter USA:s invasion 2003.

Vallagen måste nu gå tillbaka till parlamentet för nya diskussioner, men al-Hashimi tonade ned sitt veto och sade att frågan borde kunna lösas i en enda session i parlamentet.

TT


Är det bra med stora församlingar?
JaNejVet inte
Mest bloggade artiklar på Dagen.se
Så tycker bloggarna om Dagen
IKON1931 IKON1931 IKON1931
Svenska Journalen Dagens/musik IKON1931
 -  Obunden på kristen grund

Redaktör Dagen.se: Jakob Ihfongård (vik)
Tjänstgörande webbreporter: Kerstin Doyle
Ansvarig utgivare: Elisabeth Sandlund
Dagen på:
|
|